Orman Genel Müdürlüğü teknik personelinin performansını etkileyen faktörlerin yapısal eşitlik modellemesiyle analizi: Akdeniz Bölgesi orman bölge müdürlükleri örneği
Using structural equation modeling analysis of the factors affecting the performance of technical staff of the General Directorate of Forestry: The case of Mediterranean Regional forestry directorates
  1. Tez No: 894101
  2. Yazar: ARİF OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET PAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz Bölgesindeki Orman Bölge Müdürlükleri teknik personelinin performansını etkileyen kişisel, kurumsal ve işle ilgili faktörler ile bu faktörlerin aralarındaki ilişkilerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Kısmen online anket, çoğunlukla yüz yüze görüşmeler ve anket formları veri toplama yöntemi olarak kullanılmıştır. Çalışma evreninin küçük ve ulaşılabilir olması nedeniyle tam sayım yapılması istenmiştir. Ancak yaşanan kovid-19 pandemisi nedeniyle 650 teknik personel (orman bölge müdürü, orman bölge müdür yardımcısı, şube müdürü, işletme müdürü, işletme müdür yardımcısı, orman işletme şefi, orman mühendisi ve orman endüstri mühendisi) ile anket çalışması gerçekleştirilebilmiştir. Yapısal eşitlik modeli kullanılarak kişisel, kurumsal ve işle ilgili faktörleri oluşturan değişkenlerin doğrulayıcı faktör analizi ile doğrulaması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen modelin uyum iyiliği indeks değerlerinin kabul edilebilir sınırlar (X2/SD=4,052, RMSEA=0,069, RMR=0,073, CFI=0,838, NFI=0,800, TLI=0,823, GFI=0,809, AGFI=0,801, IFI=0,839) içerisinde yer aldığı ve modelin veriyle uyumu sağladığı belirlenmiştir. Çalışma sonucunda kurumsal faktörlerin bireysel iş performansı üzerinde en fazla etkiye, kişisel faktörlerin ise en az etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Kurumsal faktörlerin bireysel iş performansının % 64'ünü açıkladığı belirlenmiştir. Kişisel faktörlerin bireysel iş performansı üzerinde dolaylı etkilere sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada öne çıkan diğer bir bulgu da iş ortamı ile iş tatmini arasındaki ilişkide iş stresinin kısmi aracılık rolünün belirlenmesidir. Kurum kültürü, üyeleri kurum içindeki iş ve eylem kalitesini iyileştirmeye yönelik motive ederek bireysel iş performansını artırabilmektedir. Bu kapsamda kurum kültürünün iyi derecede sağlanmış olması, ormancılık teşkilatında kurumsal bağlılık ve bireysel iş performansı üzerinde olumlu bir etki meydana getirebilecektir. Böylece kurumun başarısına, olumlu yönde katkılar sağlanabilecektir. Hem oluşturulacak strateji ve politikaların belirlenmesi hem de bunları uygulamaya aktaracak olan örgütlerin yeterliliğine ilişkin olarak, teknik personelin görüşlerinin alınması, istek ve beklentilerine önem verilmesi, yaptıkları işlerle ilgili karar mekanizmalarına katılımının sağlanması, çalışanların kendilerini kurumun bir parçası olarak görmelerini sağlayacaktır. Bu durumda çalışan örgüte güven ve bağlılık duyabilecek ve örgütle özdeşleşme gerçekleşebilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the personal, institutional and work-related factors and the relationships between these factors affecting the performance of technical staff of the Regional Forestry Directorates in the Mediterranean Region. Partially online survey, mostly face-to-face interviews and survey forms were used as data collection methods. A complete census was requested because the study population was small and accessible. However, due to the Covid-19 pandemic, a survey was conducted with 650 technical staff (forest regional director, assistant regional director, enterprise manager, assistant enterprise manager, section manager, enterprise chief, forest engineer and forest industry engineer). Using the structural equation model, the variables consisting of individual, institutional and work-related factors were validated with confirmatory factor analysis. It was determined that the goodness of fit index values of the obtained model were within acceptable limits (X2/SD=4.052, RMSEA=0.069, RMR=0.073, CFI=0.838, NFI=0.800, TLI=0.823, GFI=0.809, AGFI=0.801, IFI=0.839) and the model provided compatibility with the data. As a result of the study, it was determined that institutional factors had the most impact on individual job performance and individual factors had the least impact. It has been determined that institutional factors explain 64% of individual job performance. Individual factors have been found to have indirect effects on individual job performance. Another prominent result of the research is the determination of the partial mediator role of job stress in the relationship between the work environment and job satisfaction. In this context, a good level of corporate culture can have a positive impact on corporate loyalty and individual job performance in the forestry organization. Thus, positive contributions can be made to the success of the institution. Regarding both the determination of the strategies and policies to be created and the adequacy of the organizations that will implement them, obtaining the opinions of the technical staff, giving importance to their requests and expectations, and ensuring their participation in decision-making mechanisms associated with the work, they do will enable to see themselves as part of the organization. In this case, employees will be able to trust and commit to the organization and organizational identification will occur.