Sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi uygulamalarının kritik başarı faktörleri ve sürdürülebilirlik performansı üzerine etkileri
The critical success factors of sustainable supply chain management practices and its effects on sustainability performance
- Tez No: 607093
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüzde firmaların, pazar paylarını artırabilmeleri ve uluslararası rekabete girebilmeleri için ekonomik, sosyal ve çevresel hedeflerine dengeli bir şekilde ulaşmaları gerekli hale gelmiştir. Sürdürülebilirlik konularına yönelik geniş ve sistemik bir yaklaşımdan faydalanan araştırmacılar, sürdürülebilirliği tedarik zinciri ile ilişkilendirmenin operasyon yönetimi için çok önemli bir adım olduğunu kabul etmişlerdir. Bu çalışmanın temel amacı, Türk imalat sanayinde faaliyet gösteren firmaların sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi uygulamalarında kritik başarı faktörlerini tespit etmek, bu faktörler arasındaki ilişkileri incelemek ve kritik başarı faktörlerinin firmaların sürdürülebilirlik performansını oluşturan sosyal, ekonomik ve çevresel performansı üzerindeki etkilerini belirlemektir. Çalışma genel olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki, kritik başarı faktörleri arasındaki hiyerarşik modeli geliştirmek, yönlendirici güç ve bağımlılık güç faktörlerini belirlemek amacıyla yürütülen araştırmadır. Burada, yorumlayıcı yapısal modelleme ve MICMAC analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre firmalarının diğer kritik başarı faktörlerini etkileyen en önemli faktörler rekabet baskısı, yönetmelikler ve paydaş baskısıdır. Bunlar dışsal kritik başarı faktörleridir ve tüm faktörler üzerinde doğrudan etkiye sahiptirler. Müşteri yönetimi, çalışan motivasyonu ve iç çevre yönetimi ise diğer faktörlerden etkilenen ve hiyerarşinin en üst seviyesinde yer alan KBF'lerdir. İkinci aşama ise KBF'lerin, sürdürülebilir tedarik zenciri yönetimi uygulamaları ve sürdürülebilirlik performansı üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla yürütülen anket uygulaması ve analizleridir. Türkiye imalat sanayiinde faaliyet gösteren 450 firmaya uygulanan anket verileri yapısal eşitlik modelleme kullanılarak test edilmiştir. 11 hipotezden sekizi desteklenmektedir. Sonuçlar, içsel ve dışsal kritik başarı faktörlerinin entegre olarak sürdürülebilirlik TZY uygulamaları üzerinde doğrudan bir etkisinin olduğunu, ayrıca, firmanın sürdürülebilirlik performansı üzerinde de anlamlı bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, sadece çevre yönetimi uygulamalarının, sürdürülebilir üretim uygulamalarının, çalışanların sosyal sorumluluk uygulamalarının ve sürdürülebilirlik tedarikçi ve müşteri yönetimi uygulamalarının sürdürülebilirlik performansı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, balancing the economic, social and environmental objectives of firms has become necessary for growth in markets and international competition. Utilizing a broad and systemic approach to sustainability issues, researchers have acknowledged that linking sustainability to the supply chain is a crucial step in operations management. This study aims to identify the critical success factors for implementing sustainable SCM practice and examine the influence relationships among these factors, then determine the effects of critical success factors on social, economic and environmental performance which constitute sustainability performance. The study consists of two stages. The first one is to develop a hierarchical model among the critical success factors using interpretive structural modeling and determining the drive power and dependence power of these factors by using MICMAC analysis. The results show the most dependence factors that influenced by all critical success factors and take place on the top of the hierarchy model are: customer relationship management, employee motivation, and internal environmental management. The driving factors that affect other critical success factors and take place at the base of the hierarchy model are competitor pressures, regulations, and stakeholders' pressures. The second stage is, the hypothesized relationships in the proposed model are tested using structural equation modeling from a large-scale survey of 450 manufacturing firms in Turkey. Overall, eight out of 11 hypotheses are supported. The empirical findings suggest that the integration of internal and external critical success factors have a direct impact on sustainable SCM practices and also have a significant positive impact on the sustainability performance of the firm. However, only environmental management practices, sustainable operation practices, employee social responsibility practices and the sustainable practices of supplier and customer management have a positive impact on sustainability performance.