Ömer Faruk Toprak'ın Tuz ve Ekmek romanında vaka ve şahıs kadrosu, hikâyelerinde vaka ve temalar
Character analysis, plot in Ömer Faruk Toprak's Tuz ve Ekmek novel and the themes and plots in his stories
  1. Tez No: 656483
  2. Yazar: ESRA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER GÖÇGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Ömer Faruk Toprak'ın“Tuz ve Ekmek”romanının ve hikayelerinin olayları verilmiş, romanın şahıs kadrosu, kişilerin olay örgüsü içerisindeki önemine göre sıralanarak tahlil edilmiştir. Ayrıca hikayelerinin temaları incelenmiş, sanatçının hayatı, roman ve hikayeciliği, eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Türk edebiyatında 1940 Kuşağı olarak adlandırılan, Toplumcu-Gerçekçi anlayışla eserler veren sanatçılar içerisinde yer alan Ömer Faruk Toprak, bu kuşağın diğer sanatçıları gibi romanı ve hikayelerinde toplumcu bir dünya görüşünü kabul etmiş, toplumsal konulara ağırlık vermiştir. Dönemindeki yönetim anlayışına eleştirel bakış açısına sahip olması, İkinci Dünya Savaşı'nın yaşandığı yıllarda aydınların üzerinde oluşan baskı ortamı, sürgünler, gözaltılar, yayın organlarının tehlikeli görülüp kapatılması, ayrıca hafızasında derin izler bırakan yaşanmışlıkları, romanı ve hikayelerinde kurguladığı olayların temeline ve olayların içerisine aldığı şahısları seçerken sanatçıya etki etmiş unsurlardır. Toprak,“Tuz ve Ekmek”romanında şahıs kadrosunu İkinci Dünya Savaşı yıllarında sıkıyönetimden etkilenen, İstanbul'da yaşayan aydın görüşlü insanlardan, yazar ve şairlerden, yurtsever üniversitelilerden seçmiştir. Hikayelerindeki başkişi, genellikle yazarın kendisidir. Bunun yanında hikayelerinin şahıs kadrosunu yine romanındaki kişilerle benzer özellikler taşıyanlardan ve Toprak'ın çocukluk-gençlik döneminde çevresinde yaşayıp ilişki kurduğu yakınlarından ve arkadaşlarından, yazar-şair çevresinden, memurlardan, öğrencilerden seçtiği görülür. Hikayelerindeki temalar ise o dönemin yaşayışı, sosyal ve ekonomik şartları hakkında ipucu vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the plot of the novel ''Tuz ve Ekmek'' and the other stories of Ömer Faruk Toprak are examined. The main characters are anaylized according to their importance in the plot. In addition to this, the themes of Ömer Faruk Toprak's stories, the life of him, his story telling are studied by giving information about his works and the novel of Tuz ve Ekmek. Ömer Faruk Toprak, who is one of the authors in Turkish literature living in a period which is called as the Generation of 1940 and who produces works with a socialist-realistic understanding, adopts a socialist world view in his novels and stories like the other artists of this generation. He focuses on social issues. The authoritarian manners of government on the intellectuals during the years, exiles, detentions, the closure of publication organs, leave deep traces in the memories of authors childhood and youth. Besides, having a critical approach about the government in the period of the Second World War, the author is influenced by all of these issues and composes his works under these effects of the era. The plot of the events in the fiction and the characters in the novel are also selected in consideration of this The author selects his characters among the revolutionist, enlightened people, writers, poets and patriotic university students living in Istanbul and who are affected by martial law during the Second World War. The protagonist in his stories is usually the author himself. In addition to this, the characters of his stories show similar features to the people in his novel like the people with whom he spend his childhood and youth. The themes in his stories give clues about the life and social and economic conditions of that period.