Vinasın çevre kirliliği üzerine etkisi, mikrobiyal besiyeri ve tek hücre proteini üretiminde substrat olarak kullanım imkanlarının araştırılması
  1. Tez No: 356586
  2. Yazar: ÖMER FARUK ALGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. YUSUF GÖKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmada Erzurum-Etil Alkol fabrikası atık maddesi olan rinasın, çevre kirletici etkisi ve bu atığın mikrobiyolo¬jik yolla değerlendirilmesi (mikrobiyolojik besiyeri ve THP üretimi için subatrat) imkanları araştırılmıştır. Bu maksatla., önce vinasm bileşimi belirlenmiştir. Analiz so¬nuçları vinasın % 8,43 kuru madde, İo 3>3 kül, % 4 protein ve % 0,95 total karbonhidrat içerdiğini ve 63000 mg/L'lik bir BOD yüküne sahip olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla, vinas bu haliyle araziye atıldığında, çevreyi Önemli öl¬çüde kirletmektedir. Bu nedenle, vinas tarafından kirle¬tilen su ve topraklardan, farklı yer ve aylarda Örnekler alınmış ve bu örnekler total bakteri, total koliform bak¬teri ve total mantar bakımından analiz edilmiştir. Araş-tırmalar sonucunda, vinasm toprak ve su mikroflorasında Önemli artışlara neden olduğu, Özellikle yağışların bol olduğu aylarda, bu artışların maksimum düzeye ulaştığı belirlenmiştir. Mikroorganizmaların üretilmelerinde kullanılan kültür va¬satları dış kaynaklardan sağlandığı için, döviz kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle araştırmada, vinasm mikro¬biyolojik besiyeri olarak kullanılması suretiyle, mikro¬biyolojik analizlerin parasal yükünün azaltılması da a¬maçlanmıştır. Bunun için, vinas ile hazırlanan besiyerle- rine, vinasm atıldığı toprak ve su örneklerinden ekimler yapılarak inkübasyona bırakılmış ve diğer bazı bakteri ve mantarlar yanında, Özellikle aşağıdaki küflerin yaygın bir üreme gösterdiği belirlenmiştir: 1. P. verrucosum var cyclo-pium» 2. P. notatum, 3. P. vaksmani, 4. R. arrhisus, 5. A. repens, 6„ P. lilacinus, 7. A. versicolur 8. Ç. herbarum. Bu küflerin, çeşitli katkılarla zenginleştiril¬miş (maya ekstraktı, K^HPO^ ve NH^NO^) ve zenginleştiril¬memiş vinaslı besiyerlerinde üreme durumları araştırılmış ve kültürel ve hücresel özellikleri bakımından, tanık be- siyerlerindeki sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Sonuçta vinasm, laboratuvarlarda küfler için üretme ve saklama vasatı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir. Diğer taraftan, izole edilen küflerden ikisi (R. arrhizus ve A. repens) ile vinas üzerinde ÎHP üretimi araştırmala¬rı yapılmıştır. Çalışmanın bu kısmında, önce bu iki mik roorganizmanın üremesine pH, sıcaklık, vinas konsantras¬yonu, bazı inorganik tuzlar ((İJH^)2HP0^, K^KPO^ ve MgSO^. 7 B^O), inkübasyon süresi ve çalkalama hızının etkisi a-raştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre her iki mikro¬organizma 26 C'de ve 1:1 oranında sulandırılmış, inorga¬nik tuz katkılı besiyerinde maksimum üreme göstermiştir. Ayrıca pH, inkübasyon süresi ve çalkalama hızı bakımından optimum değerlerin sırasıyla R. arrhizus için 5,60, 54 sa¬at ve 500 rpm, A. repens için ise 6,00, 60 saat ve 400 rpm olduğu saptanmıştır. Daha sonra, belirlenen optimum şart¬larda mikroorganizmalar fermentörde üretilmiştir. Fermen- tasyondan sonra, elde edilen mikroorganizma biyoması filt- rasyon ile ayrılmış, kurutulmuş ve tartımları yapılmıştır. Ayrıca, elde edilen biyomasm protein miktarı ile prote¬inlerin içerdiği amino asitlerin cins ve miktarları belir-lenmiştir. Elde edilen biyomas verimi ve biyomasm prote¬in içeriği, R. arrhizus ve A. repens için sırasıyla 1,47 g/100 mİ, 56 28,6 ve 1,06 g/100 mİ, İ<> 28,8 olarak gerçek¬leşmiştir. Elde edilen biyomas proteinlerinin bütün esen- siyel amino asitleri bulundurduğu, fakat kükürtlü amino asitler bakımından nisbeten fakir olduğu belirlenmiştir. Yine bu üretimler sonucu, vinasm BOD değerinin % 41,9¬48,2 arasında düşürülebileceği ve çevre kirletici etkisi¬nin önemli ölçüde azaltılacağı da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of the vinasse, which is a waste product of an alcohol factory in Erzurum, on the environmental pol¬lution was examined, and the useability of this material as a microbiological growth media and for single-cell protein production have been investigated. For this pur¬pose, first, composition of the vinasse had been analyzed and found that vinasse contains 8,43 °/° matter, 3» 3 °/° total ash, 4 % crude protein and 0,95 total carbohy¬drates and BOD load was determined to be 63000 mg/L. Be¬cause of all these, if vinasse is discharged, directly, to the environment, it would play an important role on environmental pollution. Water and soil samples taken from the region which had been polluted, have been ana¬lyzed for total bacteria, total coliform bacteria and for total fungi. Results, of this microbiological analysis in-dicated that vinasse had an important effect on the in¬creasing of microbiological flora of the soils and waters and this increment reach to the maximum levels in the rainy seasons. In Turkey, all microbiological culture media are imported and this results in loss of foreign currency. So, one other objective of this study was to investigate the pos¬sibility of the utilization of the vinasse as a micro¬biological growth medium and thus reducing the cost of microbiological analysis. For this purpose, the media prepared with vinasse were inoculated with the samples taken from the soils and waters which vinasse discharged in, and it was seen especially the following mold species showed well growth together with some other bacteria and fungi: 1. P. verrucosum var cyclopium, 2. P. notatum, 3* P. waksmani. 4. A. versicolur, 5. A. repens, 6. R. arrhizus. 7. P. lilacinus. 8. C. herbarum. Growth of these fungi in the nonsupplemented and supplemented (with NH^NO^, K^HPO^ and yeast exctract) vinasse media was compared with the control standards media for their cultural and cell caracteristics. Results of these examinations indi¬cated that vinasse can be used as a medium both for fun¬gal growth and for stock cultures. For the experimentation of the vinasse as a growth media for the single-cell protein (SCP) production two molds of above, R. arrhizus and A. repens had been grown in vinasse medium. In this phase of the research the effects of pH, temperature, vinasse concentration, agitation, incubation time and the supplementation of some inorganic salts ((NH^)2HP0^, KH2P0^ and MgSO^.7 HjO) on the growth of R. arrhizus and A. repens which were grown by means of batch culture method for SCP production, were investigated. Op¬timum growth temperature and dilution ratio of the vinasse for both R. arrhizus and for A. repens were found to be 26 C and 1:1 (vinasse:H20) hydratization level. Also, the optimal coditions for pH, incubation time and agitation were 5,60, 54 h and 500 rpm for R. arrhizus and 6,00, 60 h and 400 rpm for A. repens. respectively. After the deter¬mination of these optimum conditions, microorganisms have been grown in fermenter by adapting these optimal condi¬tions. End of the fermentation, the produced microorga¬nisms (biomass) was separated by filtration, dried and weighed. Protein percent of the biomass and the amino a¬cids of the proteins were determined, as well. Biomass yield and its protein content were 1,47 g/100 ml and 28,6 fo for R. arrhizus and 1,06 g/100 ml and 28,8 fo for A. repens. respectively. Biomass, obtained from each micro-organisms, were contain all of the ess-ential amino acids, but they were lacking in sulfur containing amino acids. As a result of this fermentation process for SCP produc¬tion, BOD load of vinasse has been decreased 41# 9-42,8 io and so its polluting effects as well.