Büyük ve orta büyüklükteki işletmelerde muhasebe bilgi sisteminin işletme içi bilgi akışındaki etkinliğinin araştırılması: Bursa örneği
In large and medium-sized enterprises in-business information of the accounting information system research of efficiency in flow: Bursa example
  1. Tez No: 656493
  2. Yazar: HASAN BASRİ GÖÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ APALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilgi akışının artması ve bilgiye ulaşımın daha hızlı olması rekabet ortamını etkileyen en önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. İşletmelerin bu rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmeleri için doğru ve ileriye dönük kararlar alması gerekmektedir. Bu kararları etkileyen en önemli faktör, bilgilerin doğru ve hızlı bir şekilde toplanıp anlaşılır bir şekilde sunulmasıdır. Bu bilgiler, işletme içinde en önemli bilgi sistemi olan muhasebe bilgi sistemi tarafından toplanarak elde edilir. Çalışmada BOBİ (Büyük ve Orta Ölçekli İşletmeler) muhasebe bilgi sistemlerinin işletmelerdeki bilgi akışı üzerindeki etkinliğinin araştırılmasıdır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak nitel araştırma yaklaşımı ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri Bursa ilinde Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi ve Bursa Organize Sanayi Bölgesindeki BOBİ işletmelerinin muhasebe birimleri ile görüşülerek elde edilmiştir. Çalışmaya 36 BOBİ'nin temsilcileri dahil edilmiştir. Çalışmada, BOBİ'lerin muhasebe birimlerinin işletme içindeki etkinliği ve MBS'nin (Muhasebe Bilgi Sistemi) işletmelerin bilgi akışı üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada öncelikle konu bütünlüğünü sağlamak amacıyla muhasebe bilgi sistemi ve bu sistem ile işletme arasındaki ilişkinin ne olduğu ile ilgili MBS ile ilgili yapılan bazı uygulamalı çalışmalar sunulduktan sonra uygulamaya geçilmiştir. Uygulama kısmında görüşmelerden alınan cevaplar dâhilinde tablo, grafikler hazırlanmış ve elde edilen bilgiler yorumlanmıştır. İşletme seçimi yapılırken, işletmenin BOBİ ve araba yedek parçası üretimi içerisinde faaliyet gösteriyor olması kriterleri göz önüne alınmıştır. Sonuç olarak işletmeler MBS'ye gerekli bilgi akışını sağlayarak daha doğru satış ve üretim kararları almasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca araştırmada işletmelerin çalışan bakımından büyüklükleri ile MBS arasında güçlü bir bağ olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda işletmelerin büyüklükleri, kullanılan muhasebe programı, teknoloji seviyeleri ve bilgi akışına önemi MBS'yi kullanım seviyesine doğrudan etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the increase of information flow and faster access to information have become one of the most important factors affecting the competitive environment.Businesses need to make the correct and forward –looking decisions in order to survive in this competitive environment.The most important factor affecting this decisions is that the information is collected accurately and quickly and presented in an understandable way.This informations are collected and obtained by the accounting information system, which is the most important information system in the company. In this study, the effectiveness of LMSE (Large and Medium-Sized Enterprises) accounting information systems on information flow in business is investigated.Qualitative research approach and semi-structured interview technique were used as data collection method in the study.The research data was obtained by interviewing the accounting units of the SME enterprises in Demirtaş Organized Industrial Zone in Bursa. 36 of LMSE representatives were included in the study.The study is aimed to investigate the efficiency of accounting units of LMSE within the company and the effect of MBS (Accounting Information System) on the information flow of enterprises.Firstly, in order to ensure the integrity of the subject, some applied studies about the accounting information system and the relationship between this system and the business were presented, then applied.In the appication part, tables and graphs were prepared within the responses from the interviews and the information obtained was interpted.While choosing a business, the criteria for the business to aperate within the LMSE and spare car parts production were taken into consideration. As a result , busineses helps MBS make more accurate sales and production decisions by providing the necessary information flow.In addition, in the research, it has been determined that there is a strong link between the size of the enterprises in the terms of employees and MBS.As a result of the research , the size of the enterprises , the acounting program used, the technology levels and the importance of the information flow directly affect the usage level of MBS.