Romantik ilişkilerden beklentilere dair farkındalık ölçeğinin geliştirilmesi ve üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerden beklentilerine dair farkındalıklarının belirlenmesi
Developing awareness scale about expectations from romantic relationships and determining the awareness of university students' expectations from romantic relationships
  1. Tez No: 656494
  2. Yazar: ERSİN ALAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TAGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmanın iki temel amacı bulunmaktadır. Araştırmanın birinci amacı, üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerden beklentilerine dair farkındalıklarını ölçmeyi amaçlayan geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Araştırmanın ikinci amacı ise üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerden beklentilerine dair farkındalıklarını demografik değişkenlere göre incelemektir. Ölçek geliştirme çalışması kapsamında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2018-2019 eğitim-öğretim yılına devam eden üçüncü ve dördüncü sınıf olmak üzere toplamda 1727 üniversite öğrencisi ile, beklentilerin çeşitli demografik değişkenlere göre incelenmesi amacıyla 454 üniversite öğrencisi ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında araştırmacı tarafından geliştirilen Romantik İlişkilerden Beklentilere Dair Farkındalık Ölçeği ve Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği kullanılmıştır. Geliştirilen ölçeğin güvenirliğini hesaplamak için test-tekrar test güvenirliği ve Cronbach Alpha Katsayıları hesaplamaları kullanılmıştır. Ölçeğin kapsam geçerliliğini için alan yazını incelenerek ölçek maddeleri yazılmış ve uzman görüşüne başvurulmuştur. Yapı geçerliliği çalışmaları için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Benzer ölçekler geçerliliği kapsamında ise Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında, üniversite öğrencilerin romantik ilişkilerden beklentilerine dair farkındalıkları bazı demografik değişkenlere göre incelenmiştir. Veri analizleri, SPSS 24 ve AMOS 22 paket programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci aşamasına ait verilerin analizleri sonucunda, 30 madde ve 5 alt boyuttan (güven beklentisi, ilişki kalite beklentisi, kültürel beklentiler, kendini kontrol beklentisi, fiziksel beklentiler) oluşan ölçek elde edilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, verilerin incelenmesi amacıyla bağımsız gruplar t-testi, kruskal Wallis h-testi, mann whitney u-testi, tek yönlü MANOVA testi ve çok değişkenli ANOVA testi kullanılmıştır. ANOVA testi sonucunda gruplar arası anlamlı farklılıklar görülmüş, farklılığın kaynağının anlaşılması için LSD post hoc testi uygulanmıştır. Öğrencilerin romantik ilişkilerden beklenti puanlarında cinsiyet, fakülte, bölüm, sınıf düzeyi, romantik ilişki durumu, algılanan ekonomik durum ve romantik eşle tanışma şekli açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğrencilerin yaşları, üniversiteye geldikleri bölge ve romantik ilişki sürelerine göre romantik ilişkilerden beklentilerine dair farkındalıkları arasında anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This research has two main objectives. The primary purpose of the research is to develop a valid and reliable scale aimed at measuring the awareness of university students about their expectations from romantic relationships. The second aim of the study is to examine the awareness of university students about their expectations from romantic relationships according to demographic variables. Within the scope of the scale development study, a total of 1727 university students, including the third and fourth grade students attending the 2018-2019 academic year, were conducted with 454 university students in order to examine the expectations according to various demographic variables. Within the scope of the study, the Awareness Scale on Expectations from Romantic Relationships and the Irrational Beliefs Scale in Romantic Relations were used. Test-retest reliability and Cronbach Alpha Coefficients calculations were used to calculate the reliability of the developed scale. For the content validity of the scale, the literature was examined, the scale items were written and expert opinion was consulted. Exploratory and confirmatory factor analyzes were performed for construct validity studies. Within the scope of similar scales validity, Pearson Correlation Coefficient was used. In the second stage of the research, the awareness of university students about their expectations from romantic relationships was examined according to some demographic variables. Data analyzes were carried out using SPSS 24 and AMOS 22 package programs. As a result of the analysis of the data of the first stage of the research, the scale consisting of 30 items and 5 subdimensions (trust expectation, relationship quality expectation, cultural expectations, self-control expectation, physical expectations) was obtained. In the second stage of the study, independent groups t-test, kruskal Wallis h-test, mann whitney u-test, oneway MANOVA test and multivariate ANOVA test were used to examine the data. As a result of the ANOVA test, significant differences were seen between the groups and LSD post hoc test was applied to understand the source of the difference. Significant differences were found in the expectations scores of students from romantic relationships in terms of gender, faculty, department, grade level, romantic relationship status, perceived economic situation and the way of meeting romantic spouse. No significant difference was found between students' awareness of their expectations from romantic relationships according to their ages, the region they came to university and their romantic relationship time.