Absorbsiyonlu soğutma sistemlerinin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of absorbtion cooling systems
  1. Tez No: 65651
  2. Yazar: KADİR YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada, enerji kaynağı olarak her türlü ısı enerjisi kullanılan absorpsiyonlu soğutma sistemlerinde ticari ve endüstriyel olarak en çok kullanılan iki sistem, NHv H20 çifti kullanılan absorpsiyonlu soğutma sistemi ve LiBr-H^O çifti kullanılan absorpsiyonlu soğutma sistemi literatürden incelenmiş ve bunların termodinamik analizleri yapılmıştır. Suyun ve her iki karışımın termodinamik özellikleri incelenmiş, karışımların entalpi ve entropileri ile ilgili formülasyonlar yapılmıştır. Sistem analizlerinde de, her iki sistemin termodinamik parametreleri incelenmiş, performans katsayıları ( COP ), işlerlik performans katsayıları ( ECOP ) ve çevrimin dolaşım oranı ( f ) tesbit edilmiştir. Daha sonra sistem elemanlarından, generator ( ayırıcı ), kondenser ( yoğuşturucu ), absorber ( soğurucu ), evaporator ( buharlaştırıcı ), karışım ( çözelti ) ve soğutucu ısı değiştirgeçleri, genleşme valfleri ve sirkülasyon pompasının termodinamik analizleri yapılmıştır. Sistem elemanlarının boyutlandırılması için gerekli denklemler elde edilmiş ve her bir elemanın işlerlik kayıpları hesaplan yapılmıştır. Her iki sistemle ilgili yapılan çalışmalar, şekil,tablo ve grafikler halinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, in the absorption cooling systems in which every type of heat energy are used as an energy source, two systems which are being widely used commercially and for industrial purposes; the absorption cooling systems, in which either NH?-H20 or LiBr-HaO are used, have been searched in the literature and their thermodynamic analysis have been carried out. The thermodynamic properties of the water and two mixtures have been examined and the enthalpies and entropies have been formalized. In the system analysis, the thermodynamic parameters have been investigated and their performance coefficients ( COP ), exergy performance coefficient ( ECOP ) and rate of fluid circulation have been determined. The thermodynamic analysis of system members, such as generator, condenser, absorber, evaporator, mixture and cooling fluid exchanger, expansive valves and cooling circulation pump has been carried out. The equations have been developed to compute the dimensions of the system members and the exergy loss of each member has been computed. The results of the studies related to each of two systems have been shown in figures, tables and graphs.