2-normlu uzaylarda çift fonksiyon dizilerinin istatistiksel ve I-yakınsaklığı üzerine
On statistical and I-convergence of double sequences of functions in 2-normed spaces
  1. Tez No: 656513
  2. Yazar: SEVİM YEGÜLGÜZEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışması yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmada ele alınan konunun tarihi gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, çalışmanın daha anlaşılır olması için bazı temel tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, 2-normlu uzaylarda çift fonksiyon dizileri için noktasal ve düzgün istatistiksel yakınsaklık kavramları tanıtılarak, bu kavramlar arasındaki ilişkileri veren teoremler ispatlanmıştır. Dördüncü bölümde, 2-normlu uzaylarda çift fonksiyon dizileri için istatistiksel Cauchy dizi kavramı tanıtılmış ve istatistiksel yakınsaklık ile arasındaki ilişkileri içeren teoremler açıklanmıştır. Beşinci bölümde, 2-normlu uzaylarda çift fonksiyon dizileri için I_2-yakınsaklık kavramı tanıtılarak, bu kavramın özelliklerinin veren teoremler incelenmiştir. Altıncı bölümde, 2-normlu uzaylarda çift fonksiyon dizileri için I_2-Cauchy dizi kavramı tanıtılarak bu kavramın özelliklerini veren teoremler bazı teoremler açıklanmıştır. Yedinci bölümde ise, çalışma süresince yararlanılan literatürdeki kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of seven chapters. In the first chapter, the historical development of the subject discussed in the study is mentioned. In the second chapter, some basic notions necessary for a better understanding of the study are given. In the third chapter, introducing the concepts of pointwise and uniformly statistical convergence for double sequences of functions in 2-normed spaces, the theorems that give the relations between these concepts are proved. In the fourth chapter, statistical Cauchy sequence concept for double sequences of functions in 2-normed spaces is introduced and the theorems involving the relationships with statistical convergence are explained. In the fifth chapter, introducing the concept of I_2-convergence for double sequences of functions in 2-normed spaces, the theorems that give the properties of this concept are examined. In the sixth chapter, introducing the concept of I_2-Cauchy sequence for double sequences functions in 2-normed spaces, and some theorems that give the properties of this concept are explained. In the seventh chapter, the sources in the literature used during the study are listed.