'My mouth shall be the parliament of England': Uncanny politics in selected Shakespearean plays and their modern rewritings
'My mouth shall be the parliament of England': Shakespeare oyunları ve yeniden yazımlarından bir seçkide 'tekinsiz politika' incelemesi
  1. Tez No: 656527
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERNUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADRİANA RADUCANU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ben Jonson'ın da çağdaşından öngörülü bir biçimde bahsettiği üzere, Shakespeare“bir dönemin değil, tüm zamanların”yazarıdır. Öyle ki, Shakespeare'in oyunları çağlar arası perdeleri kaldırıp ortak insanlık deneyimini temsil ederek, güncel politik meselelere hem kendi içlerinde hem de modern yeniden yazımlar üzerinden hitap etmeyi sürdürüyor. Bu bağlamda Hogarth Shakespeare serisi, oyunların dünyasını yeniden tasavvur ederek onun sözlerini çağımıza getirmekte bir rol oynamaktadır. Bu tez, Shakespeare'in oyunlarından ve modern yeniden yazımlarından oluşan bir seçki içerisinde kimlik, beden ve kurmaca kavramlarının politik yansımalarını tartışır. Shakespeare'in tarihi oyunları, politika ve politik mevzuları içermesi bakımından öne çıksa da mevcut tez ilgili meselelerin tarihi oyunlar dışındaki türlerde ve modern yeniden yazımlardaki önemini araştırır ve savunur. Bu yaklaşımın amacı politik deneyim yönünden Shakespeare'in dönemi ve çağımız arasındaki 'tekinsiz' benzerliklere işaret etmektir.
Özet (Çeviri)
In his tribute to Shakespeare, Ben Jonson presciently claimed that his contemporary was“not of an age, but for all time.”Indeed, the plays unveil borders between ages and bond experiences; they continue to address their contemporary politics within themselves, as well as via their modern rewritings. In this respect, the Hogarth Shakespeare collection helps to bring Shakespeare's words into the contemporary realm by reimagining the world of the plays. This thesis will discuss the political aspects of identity, body, and fiction in a selection of Shakespearean plays and their modern rewritings. Although the political dimensions in the plays are usually inspected within his histories, this thesis will argue for and investigate the significance of politics to other genres than the histories as well as in some of their most recent rewritings. This approach aims to illustrate the uncanny similarities of political experience in Shakespeare's and our eras.