Silindirik yanma odalarında sıcaklık dağılımının bilgisayar yardımıyla hesaplanması
Calculation of the temperature distribution at cylindrical combustion chambers by using a computer program
  1. Tez No: 65655
  2. Yazar: İLHAMİ ALTINOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHATTİN ÜNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Şimdiye kadar, sürekli yanma odalarında, yanma ve alev ön cephesi ile ilgili olarak gerek teorik, gerekse deneysel bir çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda yakıt tipi, giriş sıcaklığı ve oda geometrisi gibi yanmaya etki eden çeşitli parametrelerin yanmaya olan etkileri araştırılmıştır. Bununla birlikte yanma odası çıkışında sıcaklığın kontrol edilmesi ve istenilen seviyede tutulabilmesi malzeme ömrü ve yanma verimi bakımından önemlidir. Bu nedenle, bu çalışmada Spalding ve Pun tarafından hazırlanmış ve daha sonra Karel tarafından geliştirilmiş bir bilgisayar programı yardımıyla etan, metan ve bütan yakıtları için silindirik yapıdaki yanma odasının çıkış sıcaklıklarının yanma odası giriş sıcaklıklarına göre değişimleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre yanma odası çıkışında oluşan en yüksek sıcaklıkların simetri ekseninde oluştuğu belirlenmiştir. Yanma odasına giren hava ve yakıt sıcaklıklarına göre yanma odası çıkış sıcaklığının değişimleri incelendiğinde, her üç yakıt içinde, hava giriş sıcaklığının artması ile birlikte, yanma odası en yüksek çıkış sıcaklıklarının da arttığı gözlenmiştir. Ayrıca, yanma odası çıkışında, hava giriş sıcaklığına bağlı olarak meydana gelen en yüksek çıkış sıcaklıklarının yerleri hemen hemen aynı kalmıştır, ilave olarak, yanma odası giriş sıcaklıkları için alt ve üst sınır değerlerin olduğu görülmüştür. Düşük giriş sıcaklıklarında yanma odası sonunda yanmamış yakıt miktarında artış olduğu gözlenirken, yüksek giriş sıcaklıklarında ise yanma odası çıkışında, özellikle gaz türbinlerinde malzeme ömrünü azaltabilecek yüksek sıcaklıkların meydana geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT So far, various theoretical and experimental studies concerning with the combustion and the flame front in continuous combustion chambers has been done. In these studies, effect to combustion of the different parameters such as inlet temperature, the fuel type and the geometry of the combustion chamber have been investigated. However, the controlling and keeping in desired level of exit temperature of the combustion chambers is very important in terms of life-time of the material of combustion chamber and efficiency of combustion. Therefore, in this study, the variation of the exit temperature as a function of inlet temperatures of the fuel and air at the cylindrical combustion chamber using fuels like ethane, methane and butane has been investigated by using a computer program which developed by Spalding and Pun and modified by Karel. As a result of the calculations, it was shown that the highest exit temperature of combustion chamber occurred at the symmetrical axial. When the variation of the exit temperature of the chamber according to the inlet temperatures of the fuels and air analyzed, it was observed that the highest exit temperature increased with increasing of the iniet temperatures for all the fuel type. At the same time, the chamber zone where the highest exit temperatures occur is the same point nearly for all cases. The calculations shown the inlet temperatures have to be required between certain values of the inlet temperatures occurred the high exit temperature which cause the material damage at the exit of the combustion chamber (especially for gas turbines). This damage indicates that the high exit temperatures decrease life-time of the combustion chamber.