Sabit vida tampon mastarların kalibrasyon metodlarının karşılaştırılması
The Comparison of calibration methods of the fixed screw plug gauges
  1. Tez No: 65654
  2. Yazar: ESMA İŞEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Kalibrasyon, doğruluğu bilinen bir standard veya ölçüm sistemi kullanılarak diğer bir standard, muayene, ölçme ve test ekipmanının doğruluğunun ölçülmesi, sapmalarının belirlenmesi mümkün ise ayarlanması ve raporlanmasıdır. Yapılan ölçümlerin tescil edilmesi ve izlenebilirliğinin sağlanması gereklidir. Sistemin en üst seviyedeki gereksinimlerinin tesbit edilmesi ve gerekli standardların, sistemlerin ve ölçme tekniklerinin geliştirilmesi amacıyla ölçme bilimi oluşturulmuştur. Böylece izlenebilirlik kalibrasyonun, kalibrasyonda Metrolojinin ana unsuru haline gelmiştir. Sabit vida tampon mastarlar endüstride sıkça kullanılan ölçü mastarlarıdır. Belirli periyotlarla bu mastarların kalibrasyonunun yapılması gereklidir. Metroloji alanında gelişmiş ülkelerin çoğunda vida mastarlarının kalibrasyonu rahatlıkla yapılabilirken Türkiye'de bu konudaki çalışmalara yeni başlanmıştır. Bu eksikliğin giderilmesi ve gelecekteki araştırmalara kaynak teşkil etmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışma üç aşamadan meydana gelmektedir. İlk aşamada kalibrasyon ve Metroloji ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci aşamada sabit vida tampon 'mastarların özellikleri anlatılarak kalibrasyon yapılan cihazlar ve metodlar incelenmiştir. Son olarak numuneler üzerinde imkanlar dahilinde deneyler yapılarak farklı kalibrasyon metodlarının sonuçlan değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda en hassas ve pratik ölçümler üç tel metodu ile elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sabit vida tampon mastar, Kalibrasyon, Üç tel metodu, Bıçak metodu.
Özet (Çeviri)
İV ABSTRACT The calibration is the set of operations which establish, under specified conditions, the relationship between values indicated by a measuring instrument or measuring system, or values represented by a material measure, and the corresponding know values of measurand. The result of calibration may be recorded in a document, called as a calibration certificate or a calibration report. The measurements made must be registered and traceability must be provided. The metrology is occured to develop the necessary standards, systems and measurument techniques and to define the requirements of the system on the highest level. Therefore, the traceability becomes the main part of the calibration and the calibration becomes the main part of the metrology. Fixed screw plug gauges are the most widely used measurument gauges in industry that should be calibrated in certain periods. In metrology field developed countries, the calibration of screw gauges is made easily, however in Turkey there is no efficient study about this phenomenon. This study is made to be a reference for future investigations and to remove lack of the subject of the calibration of the fixed screw plug gauges. This study has three main stage. In the first stage, information about calibration and metrology is given. In the second stage, the properties of the fixed screw plug gauge are explained and instruments and methods used in the calibration are investigated. In the last stage, some experiments are made on specimens and the results of different calibration methods are evaluated. As the result of this study, the most accurative measurements were obtained with the three wire method. Key words : The fixed screw plug gauge, The calibration, The three wire method, The knife method.