Bağlı tacir yardımcılarının temsil yetkisi
Powers of representation of dependent merchant assistants
  1. Tez No: 656562
  2. Yazar: NURGÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
İşbu çalışmada birer bağlı tacir yardımcısı olarak kabul edilen ticari temsilci, ticari vekil ve pazarlamacının temsil yetkisi ele alınmaktadır. Anılan kimseler esasen birer temsilci konumunda olsalar da bunlar, adi temsilcinin ticaret hayatına uydurulmuş hâlleridir. Ticaret hayatının kendine has yapısı dolayısıyla üçüncü kişilerin güvenlerinin korunmasının öncelikli olarak hedeflendiği bu temsil sistemi, adi temsilden daha farklı kurallar ihtiva etmektedir. İşte“Bağlı Tacir Yardımcılarının Temsil Yetkisi”başlıklı bu tezimizde; söz konusu temsilcilerin temsil yetkisinin kanuni kapsamı, bunun sınırlandırılması, sınırlandırmaların üçüncü kişilere karşı etkisi, temsil yetkisinin sona ermesi ve yetkisiz temsile ilişkin hususlar incelenmeye çalışılmıştır. Bu esnada tacir yardımcılarının temsil yetkisi, işletme ve şirket düzeyinde temsil şeklinde ikiye ayrılmış, anılan ayrımın getirmiş olduğu farklılıklar da göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the powers of representation of commercial agent, commercial traveller, powers of representation regarded as dependent merchant assistants. Although these persons are representatives, their power of representation adapted to the business life. Because of special nature of business life, this representational system, which is initially aimed protecting the confidence of third parties and prioritise the process security, has involve different rules than the ordinary representation. In this study headed“Powers of Representation of Dependent Merchant Assistants”, the legal scope of the representation authority of these representatives, limitation of this authority, the effect of the restrictions, termination of representation authority and unauthorized representation have been examined. The representation power of above-mentioned merchant assistants has explained in the context of commercial enterprises and commercial associations.