Liderlik labirentinde kadın okul yöneticilerinin deneyimleri
Experiences of female school administrators in the leadership labyrinth
- Tez No: 922747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma kadın öğretmenlerin sayıca fazla olmasına rağmen okul yöneticiliği pozisyonlarında kadınların daha az temsil edilmesi sorunu ele almaktadır. Araştırmanın genel amacı Ankara ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda kadın müdür ve müdür yardımcılarının liderlik labirenti bağlamında okul yöneticiliği sürecinde karşılaştıkları sorunlar ve mücadele yöntemlerine ilişkin görüşlerini belirlemektir. Bu amaçla kamu okul yöneticisi kadınların liderlik labirentinde karşılaştıkları zorluklar ve bu zorlukları aşma deneyimleri incelenmiştir. Bu amaç doğrultusuna nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenolojik araştırma deseni tercih edilmiştir. Araştırmada veriler araştırmanın amaç sorularına uygun bir şekilde uzman görüşü alarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 Eğitim- Öğretim yılında Ankara ilinin çeşitli ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı kamu okullarında çalışan 10 kadın okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde katılımcılara göre kadınların liderlik pozisyonunda düşük temsiliyeti yoğun ev içi sorumluluklar ve toplumda yerleşmiş olan ataerkil önyargılara bağlanmaktadır. Bazı katılımcılar liderlik süreçlerinde cinsiyetlerine yönelik bir ayrım yaşamazken bazı katılımcılar olumlu veya olumsuz tavır ve tutumlarla karşılaşmaktadırlar. Araştırmaya katılan kadın okul yöneticilerinin liderlik labirentinde mücadele ettikleri zorlukların başında toplumsal önyargılar, okul yöneticiliğinde erkek egemen bir yapının baskın olması ve duygusal zorluklar, yetersiz hissettirilme ve fazla sorumluluk gibi konular yer almaktadır. Katılımcıların bu zorlukları aşmak için kullandıkları stratejiler arasında ise görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye özen göstermek, karşılaştıkları sorunlara çözüm odaklı bir yaklaşım geliştirmek, iş ve ev arasındaki dengeyi kurabilmek adına planlamalar yapmak ve duygularını kontrol edebilme becerisi kazanmak yer almaktadır. Bu araştırma toplumda cinsiyet eşitliği bilincinin yaygınlaşması, kıdem, maaş ve çalışma saatleri gibi konularda yasal düzenlemeler ayrıca mentorluk ve ağ oluşturma faaliyetlerinin aracılığıyla liderlik labirentinden çıkış yollarının mümkün olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları doğrultusunda kadın okul yöneticilerinin bu pozisyonda karşılaştıkları sorunları çözmeye yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research addresses the issue of female being underrepresented in school administration positions despite the high number of female teachers. The general purpose of the research is to determine the opinions of female principals and vice principals in schools affiliated with the Ministry of National Education in Ankara province regarding the problems they encounter and the methods of struggle in the process of school administration within the context of the leadership labyrinth. For this purpose, the difficulties faced by women public school administrators in the leadership labyrinth and their experiences in overcoming these difficulties were examined. For this purpose, the phenomenological research design, one of the qualitative research methods, was preferred. The data in the study were obtained through a semi-structured interview form prepared by taking expert opinions in accordance with the purpose questions of the research. The sample of the research consists of 10 female school administrators working in public schools affiliated with the Ministry of National Education in various districts of Ankara in the 2023-2024 academic year. When the results of the research are evaluated; according to the participants, the low representation of women in leadership positions is attributed to intense domestic responsibilities and patriarchal prejudices established in society. While some participants do not experience discrimination regarding their gender in leadership processes, some participants encounter positive or negative attitudes. The main difficulties that female school administrators struggle with in the leadership labyrinth are issues such as social prejudices, the dominance of a male-dominated structure in school administration, emotional difficulties, being made to feel inadequate and too much responsibility. The strategies used by the participants to overcome these difficulties include performin their duties in the best way possible, developing a solution-oriented approach to the problems they encounter, making plans to establish the balance between work and home, and gaining the ability to control their emotions. This research shows that it is possible to get out of the labyrinth of leadership through the increase of gender equality awareness in society, legal regulations on issues such as seniority, salary and working hours, as well as mentoring and networking activities. Based on the research results, In various suggestions were made to increase the number of female school administrators and to solve the problems encountered in this position.