Pediatrik kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım hastalarının santral venöz kateter uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of central venous catheter applications of pediatric cardiovascular surgical intensive care patients
- Tez No: 656566
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKİNAZ AŞTI, DOÇ. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma pediatrik kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların santral venöz kateter (SVK) uygulamalarındaki enfeksiyon gelişimi ve nedenlerinin değerlendirilmesi amacıyla retrospektif olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, özel bir hastanede 1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında pediatrik kardiyovasküler yoğun bakım ünitesinde tedavi gören 300 hasta verisi oluşturdu. Örneklemini ise, evren içindeki hastalardan santral venöz kateter uygulanan hastalar ile ilgili veriler oluşturdu (N=70). Araştırmanın verileri; araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Hasta Bilgi Formu, Santral Venöz Kateterlere Yönelik Bilgi Formu aracılığı ile toplandı. Kurum arşivinden temin edilen hasta dosyaları tek tek tarandı ve ilgili bilgiler veri toplama formlara aktarıldı. Çalışma kapsamındaki pediatrik hastaların yaş ortalamasının 2,21±1,14 ay olduğu belirlendi. Pediatrik hastaların %37,1'nin 0-1 ay aralığında, %41,4'ünün kız, %58,6'sının erkek olduğu saptandı. Hastaların büyük çoğunluğunun (%57,1) siyanotik kalp hastalığı nedeni ile ameliyat olduğu, ortalama 1,37±0,48 gündür yoğun bakımda tedavi gördüğü ve SVK kalış süresinin ortalama 1,54±0,50 gün olduğu belirlendi. Hastaların büyük çoğunluğunda SVK giriş bölgesinde (%62,9) ve genel enfeksiyon (%55,7) belirti-bulgusunun olmadığı belirlendi. Oluşan enfeksiyonların ise; büyük çoğunluğunun bakteriyel kaynaklı olduğu (%38,6) saptandı. Pediatrik hastaların yoğun bakımda kalış süresi ve santral venöz kateter kalış süresi ile enfeksiyon varlığı arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Yoğun bakımda kalış süresi ve kateter kalış süresi attıkça bakteriyel enfeksiyon görülme oranının istatistiksel açıdan çok ileri düzeyde anlamlı olarak arttığı belirlendi (p≤0,001). Hastalarda yoğun bakımda kalış süresi ve SVK kalış süresi ile kateter giriş yerinde enfeksiyon varlığı arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Buna göre yoğun bakımda kalış süresi ve SVK kalış süresi arttıkça, kateter giriş yerinde enfeksiyon görülme oranını da anlamlı olarak arttığı saptandı (p≤0,05). Sonuç olarak yoğun bakımda kalış ve santral venöz kateter kalış sürelerinin uzun olmasının kateter ilişkili enfeksiyonunu arttırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This retrospective study was carried out to evaluate the development and cause of infection in central venous catheter (CVC) applications in pediatric cardiovascular surgery intensive care unit patients. The universe of the study consisted of 300 patients' records who were treated in a pediatric cardiovascular intensive care unit between 1 January and 31 December 2017 in a private hospital. The sample included data on patients who applied a CVC from patients in the universe. (N=70) The data were collected through the following instruments; Patient Information Form and Central Venous Catheter and Nursing Care Information Form. The patient recorded obtained from archive of the hospital and scanned one by one and transferred to the data collection forms. The the mean age of the patients was 2.21±1.14 months. 37.1 % of the patients were in the 0-1 month rage, 41.4% were female and 58.6% were male. The majority of the patients in the study (57.1%) were operated because of cyanotic heart disease, the mean duration of treatment was 1.37±0.48 days in ICU and the mean dwell time of CVC was 1.54±0.50 days. In the majority of patients, it was determined that there was no sign of CVC (62.9%) and general infection (55.7%). The resulting infections; the majority were bacterial origin (38.6%). There was a significant relationship the duration of intensive care unit stay and the CVC dwell time between the presences of infection. As the duration of ICU and the duration of catheter stay increased, the rate of infection significantly increased (p≤0.001). In addition, there was a significant relationship the duration of ICU and the CVC dwell time between the presences of infection. Dwell time of CVC and the duration of ICU increased, the rate of infection at the site of CVC was significantly increased (p≤0.05). As a result, it was found that prolonged stay in ICU and dwell time of CVC increased catheter-related infection.