X-ışınları difraksiyonu ile C20H19O7N'nin kristal yapısının araştırılması
Investigation of the crystal structure of C20 H19 O7 N by x-ray diffraction method
  1. Tez No: 65658
  2. Yazar: SAİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYHAN GÜLDESTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET X-ISINLARI DİFRAKSİYONU İLE C20H19O7N ' NİN KRİSTAL YAPISININ ARAŞTIRILMASI Bu çalışmada kristal yapısı incelenen Dimetoksi Dibenzoin?Asetikasit - N - Karhoksimetli ?Amit (C20H19O7N) bileşiği etanol ile çözülüp oda sıcaklığında yeniden kristaîlendirildi. Tek kristal çalışması için uygun büyüklük ve düzgün geometriye sahip olan tek kristaller polarizasyon mikroskobu ile seçilerek Buerger Presesyon ve Weissenberg kameralarında sıfirıncı ve üst tabaka filmleri çekildi. Elde edilen difraksiyon filmlerinden kristal sisteminin ortorombik ve yansıma şartlarının (hOO): h=2n, (OkO): îc=2n, (00 £ ): £=2n, (Ok*): k+£=2n, (h0/): h+*=2n, (hkO): h,k=2n, (hk/): h+k+£=2n, olduğu tesbit edildi. Kristal verileri : C20H19O7N, M,=385,379 akb, ortorombik, a=22,511 (3) A, b=23,065 (1) Â, c=18,104 (1) Â, a=P=y=90°, V=9399,89 Â3, Z=16, d=l,09 gr/cm3, ^(CuKa)= 1,54182 A, Imma (No: 74), n(Cu)=7,089 cm"1, t= 2,82 mm, F(000)= 3232, T=293 °K ' dir. Kristalin Weissenberg kamerasında, Weissenberg ve Döner Kristal metodu ile sıfirıncı ve üst tabaka filmleri çekildi. Bu filmlerden bulunan yansıma şartlan ve birim hücre parametrelerinin Buerger Presesyon metodu ile bulunanlarla aynı olduğu görüldü. Buerger kamerasında [100], [010] ve [001] doğrultularında Geçirme Laue Metodu kullanılarak çekilen filmlerden Laue sınıfının mmm, özel Laue simetrilerininde [100], [010] ve [001] doğrultularının hepsinde 2mm olduğu tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT INVESTIGATION OF THE CRYSTAL STRUCTURE OFC20H19O7N BY X-RAY DIFFRACTION METHOD In this study we have investigated the crystal structure of“ Dimethoxy Dibenzoine?Aceticacide - Nitrogen - Carboxymethyl?Amide ( C20H19O7N ). The substance was solved with ethanol and crystalized in room temperature. Single crystals which have suitable size and smooth surfaces was chosen with an optical polarization microscope. The zeroth and upper layer diagrams were obtained by Buerger and Weissenberg cameras. The crystal system was determined to be orthorombic from the diffraction films. The reflection conditions were obtained as (hOO): h=2n, (OkO): k=2n, (001): l=2a, (Ok I): k+^=2n, QaDt): h+£=2n, (hkO): h,k=2n, (hkf): h+k+£=2n. The datums of crystal : C20H19O7N, Mr=385,379 amu, orthorombic, a=22,511 (3) A, b=23,065 (1) A, c=18,104 (1) A, a=P=y=90°, V=9399,89 A3, Z=16, d=l,09 gr/cm3, MCuKa)= 1,54182 A, Imma (No: 74), u(Cu)=7,089 cm”1, t= 2,82 mm, F(000)= 3232, T=293 °K. The zeroth and upper layer films of the crystal were also obtained by using Weissenberg and Rotating Crystal methods in Weissenberg camera. We found out that reflection conditions and unit cell parametries are same in both Buerger and Weissenberg methods. It was obtained from the films taken with transmitted Laue method, that the Laue group is mmm and the special Laue symetries are 2mm for all [100], [010], [001] orientations.