İkili metalik alaşımlarda doğrusal katılaştırma
Directional solidification of binary metallic alloys
  1. Tez No: 65657
  2. Yazar: EMİN ÇADIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı değişik bileşimlere sahip Pb-Sn ve Aİ-Cu alaşımları için katılaştırma parametreleri (G,V) ile yapı parametreleri (X.£, X\, X2, R, d) arasında nasıl bir ilişki olduğunu araştırmaktır. Pb-Sn ve Aİ-Cu alaşımlarının farklı bileşimleri (C), farklı sıcaklık gradyenti (G) ve farklı katılaştırma hızlarında (V) tek yönlü doğrusal olarak katılaştırılmıştır. Öncelikle sekiz bileşimde Pb-Sn alaşımları ve daha sonra beş bileşimde Aİ-Cu alaşımları değişik sıcaklık gradyenti ve katılaştırma hızlarında yukarıya doğru tek yönde doğrusal olarak katılaştırılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, katılaştırma olayını daha iyi anlayabilmek için aşırı soğumalar, çekirdeklenme, katı-sıvı dönüşümleri ve katılaştırma kinetiği ile ilgili temel kavramlar tartışılmıştır. İkinci bölümde daha önce yapılmış teorik modeller ve deneysel çalışmalar irdelenmiştir. Üçüncü bölümde bu çalışmada kullanılan fırınların yapımları ve özelliklerinden bahsedilmiş ve deney sistemi ayrıntılı olarak tanıtılmıştır. Bunun yanısıra örnek bir deney anlatılmış, doğrusal katılaştırman numunenin metalografik incelenmesinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde yapı parametrelerinin tanımı yapılmış ve ölçümlerde kullanılan metodlar anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde elde edilen deneysel veriler analiz edilmiştir. Yapı parametreleri ile katılaştırma parametreleri arasındaki ilişkiler regrasyon analizi ile elde edilmiştir. Son bölümde öncelikle deneysel çalışmalarda karşılaşılan belli başlı zorluklar, bu zorlukların nedenleri ve çözümleri tartışılmıştır.Yapı parametrelerinin büyüklüğünü doğrudan gözlemek için bazı numunelerin SEM'de (Taramalı Elektron Mikroskobu) incelemeleri yapılmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar daha önceki araştırmacılar tarafından elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmış ve bu çalışmadaki sonuçların daha önceden benzer bileşimdeki alaşımlar için elde edilen sonuçlar ile iyi uyum içinde olduğu gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The aim of this work was to seek for the reiationship between solidification parameters (G, V) and structural parameters (Xg, ^1, A-2, R, d ) for Pb-Sn and Al-Cu ailoys. Pb-Sn and Ai-Cu aiioys with different compositions (C) unidirectionally solidified at different temperature gradient (G) and growth rates (V). Firstly, eight compositions Pb-Sn alloy samples, and then five compositions Al-Cu alloy samples were unidirectionally solidified upward at different temperature gradient and growth rates. The work consists of five chapters. In the firsth chapter, in order to understand the solidification phenomena, the basic concepts related to undercoolings, nucleation, solid-liquid transformations and solidification kinetic were discussed. In the second chapter, the previous experimental works and theoretical models were examined. In the third chapter, features and designs of the furnaces used in this work was described and the experimental system is explained. Furthermore a sample experiment is discussed and metalographic studies of directional solidified samples were explained. In the fourth chapter, structural parameters were described and the methods used in the measurement of the structural parameters were explained. Moreover, in this chapter experimental data were analyzed. The relationships between structural parameters and solidification parameters were obtained by regression analysis. In the last chapter, firstly main experimental difficulties, reason and solution of the difficulties were discussed. Some of the samples were investigated by the scanning electron microscobe (SEM) to observe diretly the magnitude of the structure parameters. The results obtained in this work were compared with the results of the other researchers for the similar alloy compositions and these results found to be in good agreement with the results of the other researchers.