MxM13-xWO6 tipi toprakalkali ortotungstatlarının x-ışınları toz difraksiyonu yöntemi ile incelenmesi
- Tez No: 1515
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVZAT KÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET X' in değişik değerleri (0; 0.5; 1.0; 1.5; 2.0; 2.5; 3.0) için M M'(3_. W06 tipindeki toprakalkali ortotungstatları (M=Ba +, Ca +; M'=Sr,Ca ) katı hal reaksiyonları ile hazırlanmıştır. Bu bileşikler, daha sonra X- ışınları toz difraksiyonu yöntemi ile incelenmişlerdir. Deneysel sonuç ların değerlendirilmesiyle, daha önce bilinen, fakat pseudokübik olarak indislenen BaCa“WOfi ve Ca~SrWO,- bileşikleri, sırasıyla monoklinik ve or- torombik olarak indislenmişlerdir. Ayrıca Ba-,-Ca,. trWO,, &a.n KSr? sWOfi' ^2, 5Sr0, 5W06 ' Ca2, 5Sr0, 5W06 ' Cal, 5Srl, 5W06 Ve Ca0, 5Sr 2, 5W06 bİleŞ İkle”ri, ilk defa bu çalışma ile elde edilerek kristallografik özellikleri toz difraksiyon yöntemiyle incelenmiştir. Sistem içerisindeki bileşiklerin, birim hücre haciml erindeki değişimler, mol sayısının bir fonksiyonu olarak incelenmiş ve bu değişimin lineer olarak gerçekleştiği tespit edilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, alkaline-earth orthotungstates in the form of M M',,. WO, (M= Ba,Ca ; M'= Sr,Ca ) were prepared by solid-state reactions for the different values of X(=0;0.5;1.0;1.5;2.0;2.5;3.0). The crystal systems of these compounds were examined by the X-ray powder difraction method. By evaluation of the experimental results, the crystal systems of BaCa“ WOg and Ca”SrWOg compounds were found to be monoclinic and orthorombic respectively. In early studies they were both found to be pseudocubic. These phases, Ba“ cCaA CW0,, BaA cSr0 CW0,, Ba”cSr" CW0,,Ca. cSr. nWOc c ' 2,5 0,5 6' 0,5 2,5 6' 2,5 0,5 6 1,5 1,5 6 Ca~ rSr0 _W0, and CaA,-Sr2 _WOfi were prepared and examined for the first time in this study. The variations in the unit cell volume of phases were plotted as a func tion of X, the relation between them have been found to be linear. vxi