Niğde ili Çiftlik ilçesi halk kültürü araştırması
Niğde province, Çiftlik district public culture
- Tez No: 656594
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bir milleti diğer milletlerden farklı kılan maddi ve manevi tüm unsurlar kültür kavramını oluşturmaktadır. Bu unsurlar zamanla değişim ve dönüşüm yaşayabilmektedirler. İletişimin hızla gelişmesi, kültürü yaşatacak olan bireylerin hayat tarzlarındaki değişiklikler, dünya üzerinde yaşanılan olayların milletleri etkilemesi, göç hareketleri kültür unsurlarının zamanla değişmesine ve hatta unutulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, milletlerin kendi kimliklerini oluşturan kültürel unsurların bilimsel yöntemler çerçevesinde derlenmesi ve yazıya aktarılması önem taşımaktadır. Bu gerekçe ile Niğde ili Çitlik ilçesine özgü, halk bilimin araştırma sahasına giren kültür varlıkları derlenmiştir. Yöre ile ilgili yazılı kaynaklardaki bilgiler, kaynak kişilerin hatırlarında olan ve halen yaşatılan kültür öğelerinin bir araya getirilerek gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla ilçe merkezinde, köy ve beldelerde ikamet eden 70 kaynak kişiye ulaşılmıştır. Veriler gözlem ve görüşme yöntemi ile toplanmış; ses kayıt cihazı ve fotoğraf makinesi ile kayıt altına alınmıştır. Kültür unsurları verilmeden önce bölgenin coğrafi yapısı, tarihî ve beşerî durumuna dair bilgiler verilmiştir. Daha sonra sırasıyla yerleşim yerleri ve halk mimarisi; ekonomisi, mutfağı; ölçme, tartma, hesaplama yöntemleri; giyim ve kuşam şekilleri; halk bilgisi; inanışları, gelenek ve görenekleri; geçiş dönemleri; bayramları; halk edebiyatı ve halk tiyatrosu unsurları; çocuk oyunları anlatılmıştır. Son olarak ise yörenin atasözleri ve deyimleri ile yöreye özgü kelimeler sözlük şeklinde sunulmuştur. Sonuç olarak yöredeki halk kültürü öğelerinin bazılarının yok olmaya yüz tuttuğu; bazıların ise kısmen yaşatıldığı ve küçük değişiklere uğradığı veya halen canlı olarak yaşatıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Material and spiritual al lelements that make a nation different from other nationalities are the concept of culture. These elements are able to experience change and transformation over time.The rapid development of communication , changes in the lifestyles of the individuals who will experience culture, affecting the nationalities of the events on the Earth, immigration movements are causing cultureelements to change and evenforgotten.Therefore, it is important to compiliateand transfer the cultural elements of the nationalities to be compiled and transferred to thearticle in the framework of scientific methods. With this justification, cultural assets specific to Çitlik district of Niğde province, which are included in the research field of folklore were compiled. It is aimed to bring together the information in written sources about the region and the cultural elements that are in the memory of the source people and which are still alive and to transfer them to future generations. For this purpose, 70 resource people residing in the district center, villages and towns were reached. The data were collected by observation and interview method and was recordedby a voice recorder and a camera. Before cultural elements have been given, information about the geographical structure, history and human status of theregion was given. Then settlements and folk architecture; economy, cuisine; measurement, weighing, calculation methods; clothing and dressing styles; public knowledge; their beliefs, traditions and customs; transition periods; holidays; folk literatüre and folk theater elements; children's games are described, respectively. Finally, the proverbs and idioms of the region; and the words specific to the region were presented in the form of a dictionary. Consequently, it has been determined that some of the folk culture elements in the region are about to disappear; some have been partially keptalive and undergone minor changes or still a live.