Hemşirelerde uyku kalitesi ile öfke ifade tarzı arasındaki ilişki
Relationship between sleep quality and anger expression style in nurses
- Tez No: 656604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY YİĞİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma, hemşirelerde uyku kalitesi ile öfke ifade tarzı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla kesitsel ve ilişki arayıcı tiptedir. Araştırma Şubat 2020-Kasım 2020 tarihleri arasında Isparta Şehir Hastanesi'nde yapılmıştır. Örneklemi, belirtilen hastanede çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 340 hemşire oluşturmuştur. Veriler veri toplama formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS (IBM SPSS Statistics 24) paket programı kullanılmıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Bonferroni düzeltmeli testi, Spearman Korelasyon katsayısı ile değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin %83,5'i kadın, %39,3'ü 36-44 yaş grubunda, %73,2'si evli ve %74,7'si lisans mezunudur. Hemşirelerin %52,4'ünün sabırlı/sakin olduğu, %46,8'inin kendilerini en çok öfkelendiren konunun haksızlık olduğu, %32,4'ünün öfkesini ifade ederken ses tonunu yükselttiği ve %79,7'sinin öfke eğitimi almadığı belirlenmiştir Hemşirelerin Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi puanı 8,26±2,88 olup, %83,8'i kötü uyku kalitesine sahiptir. Yapılan bu çalışmada hemşirelerin sürekli öfke puanı 20,42±5,11, öfke kontrol puanı 21,49±4,49, öfke dışa puanı 14,28±3,73'dür. Çalışmada hemşirelerin gelir gider durumuna, kendi sağlık algısına, çalışılan birime ve çalışma biçimine göre uyku kalitelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p˂0,05). Hemşirelerin cinsiyet, yaş, çocuk sayısı, gelir durumu, kendi sağlık algısı, sigara ve alkol kullanımı, kendini tanımlama şekli, öfke ifade biçimi, hemşirelerin hizmet süresi ve bir vardiyada baktığı hasta sayısına göre sürekli öfke ve öfke ifade tarzı ölçeği alt boyut puan ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p˂0,05). Hemşirelerin PUKİ ile sürekli öfke puanı arasında pozitif yönde; öfke kontrol puanı arasında negatif yönde; öfke içe puanı arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Bu bulgulara dayanarak hemşirelere mezuniyet sonrasında öfke ifadesi ve öfke kontrolü ile ilgili düzenli hizmet içi eğitimlerin yapılması, hemşirelerin çalışma saatlerinin uyku kalitelerini artırmaya ve öfke yönetimlerini sağlamaya yönelik olarak düzenlenmesi, uzun süren vardiyaların ve nöbet sıklığının azaltılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research is cross-sectional and relationship-seeker in order to examine the relationship between sleep quality and anger expression style in nurses. February 2020 November 2020 the research was conducted at Isparta City Hospital. Its sample consisted of 340 nurses who worked at the specified hospital and volunteered to participate in the study. Data was collected through the data collection form, the Pittsburgh Sleep Quality Index, State Anger and Anger Expression Scale (SAAES). SPSS (IBM SPSS Statistics 24) Package program was used to analyze the data. Data were evaluated by number, percentage, average, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Bonferroni correction test, Spearman correlation coefficient. 83.5% of the nurses involved in the study were women, 39.3% were in the age group of 36-44 years, 73.2% were married and 74.7% were undergraduate graduates. It was determined that 52.4% of nurses were patient/calm, 46.8% were unfair on the subject that made them most angry, 32.4% raised the tone of voice when expressing their anger, and 79.7% did not receive anger training. The Pittsburgh Sleep Quality Index Score of nurses was 8.26±2.88, and 83.8% had poor sleep quality. In this study, the nurses ' state anger score was 20.42±5.11, the anger control score was 21.49±4.49, and the anger out score was 14.28±3.73. In the study, a statistically significant difference in sleep quality was found according to nurses' income and expense status, their own health perception, the unit studied, and the way they worked (p˂0,05). The nurses ' gender, age, number of children, income status, their perception of Health, smoking and alcohol use, self-identification form, anger expression, the service of nurses at shift time and the number of patients, according to the size of the scale the average score in trait anger anger expression and lower no statistically significant difference was found (p˂0,05). A statistically significant association was found between the nurses ' PUKI and continuous anger score in a positive direction; between the anger control score in a negative direction; between the anger in score in a positive direction. Based on these findings, it is recommended that nurses conduct regular in-service training on anger expression and anger control after graduation, nurses ' working hours should be organized to improve sleep quality and ensure anger management, reducing long shifts and seizure frequency.