Hemşirelerde uyku kalitesi ile genel ruhsal durum ve depresyon düzeyi arasındaki ilişki
The relationship of sleep quality with general mental status and depression level in nurses
  1. Tez No: 520313
  2. Yazar: ABDULLAH ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖZBAŞ GENÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İş yaşamı ve ruhsal durum, bireyin uyku kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Uyku ise sağlığın vazgeçilmez bir unsuru olarak düşünülmektedir. Uyku kalitesindeki bozukluklar beden ve ruh sağlığının bozulmasına yol açabilir. Bu çalışmada bir ilçe devlet hastanesinde çalışan hemşirelerin uyku kaliteleri ile genel ruhsal durumları ve depresif belirti düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışma Ağustos 2017-Temmuz 2018 tarihleri arasında İlçe Devlet hastanesinde çalışan 109 hemşireye, araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formu,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)'', ”Kısa Semptom Envanteri (KSE)“ ve ”Beck Depresyon Envanteri (BDE)“ uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde Kruskal Wallis, Shaphiro wilk, Mann Whitney u, Allpairwise ve Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 31.17 ± 8.165 olarak saptandı. Hemşirelerin %58.7' si (n=58) evli, %59.6' sı (n=65) dahili ve cerrahi dışındaki birimlerde çalışmaktadır. Araştırmaya katılan 54 hemşire uyku kalitesini ”oldukça kötü" olarak değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Work-life and mental status significantly affect the sleep quality of an individual. Sleep is considered to be an irreplaceable element of health. Disruptions in sleep quality may lead to impairment in physical and mental health. The aim of this study was to evaluate the correlation of sleep quality with general mental status and depressive symptom levels of nurses working in the State Hospital. The study was conducted by applying a sociodemographic information form prepared by the researcher,“Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI)”,“Brief Symptom Inventory (BSI)”and“Beck Depression Inventory (BDI) to 109 nurses working in the State Hospital between August 2017 and July 2018. The Kruskal-Wallis, Shapiro-Wilk's, Mann-Whitney U, All Pairwise and Spearman's correlation tests were used in the analysis of the data. The mean age of the nurses participated in the study was calculated as 31.17±8.165. Of the nurses, 58.7% (n=58) were married and 59.6% (n = 65) were working in departments other than internal and surgery units. 54 nurses participated in the study regarded their sleep quality as ”very poor".