Farklı translusenslikteki monolitik zirkonyumun renk ve translusensliğine kalınlığın ve rezin siman renginin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of thickness and resin cement color on color and translucency of monolithic zirconium with different translucency
- Tez No: 656605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALKURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı rezin siman renginin ve farklı materyal kalınlıklarının translusens özellikleri farklı monolitik zirkonyanın renk parametreleri ile renk ve translusensliğine etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Monolitik zirkonya materyali olarak Vita YZ Extra Translucent, Vita YZ High Translucent ve Vita YZ Super Translucent kullanıldı. 0.5 mm, 1 mm ve 1.5 mm olmak üzere üç farklı kalınlıkta hazırlanan toplam 108 adet örnek, 1 cm çapında ve disk şeklinde üretildi (n=6). Örneklerin rezin siman uygulaması öncesi ve sonrası renk ve translusensi ölçümleri spektrofotometre cihazı ile yapıldı. Örneklere A1 ve A3 renkte total-etch adeziv rezin siman uygulandı. Çalışmadan elde edilen veriler, IBM SPSS (Statistics Version 26.0) paket program kullanılarak yapıldı. Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk testlerinden yararlanıldı ve üç yönlü ANOVA ile Duncan çoklu karşılaştırma testi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışma sonuçlarına göre, translusensi özellikleri farklı A2 rengindeki monolitik zirkonya disklerin translusensi parametreleri için materyal tipi-rezin siman rengi-materyal kalınlığı etkileşiminin istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği saptandı (p˂0.05). 0.5 mm kalınlığında Vita YZ Extra Translucent materyalinin A3 renk rezin siman uygulamasında elde edilen ortalama değer ile A1 renk rezin siman uygulamasıyla elde edilen ortalama değer arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlendi (p˂0.05). Her grup için ortalama renk değişimi (ΔE00) değerleri materyal tipi, materyal kalınlığı, rezin siman rengi ve bu üç değişkenin interaksiyonundan etkilenmediği belirlendi (p>0.05). Fakat renk farklılıkları tüm gruplarda kabul edilebilirlik (∆E00 = 1.8) ve algılanabilirlik (∆E00 = 0.8) eşik değerlerinin üzerinde bulundu. ΔLʹ parametresi değerleri, materyal kalınlığından etkilendiği (p˂0.05); bununla birlikte materyal tipinden ve rezin siman renginden etkilenmediği gözlemlendi (p˃0.05). ΔCʹ parametresi değerleri, materyal tipinden etkilendiği (p˂0.05); bununla birlikte materyal kalınlığı ve rezin siman renginden etkilenmediği gözlemlendi (p˃0.05). ΔHʹ parametresi değerleri ise rezin siman rengi ve materyal kalınlığından etkilendiği (p˂0.05); bununla birlikte materyal tipinden etkilenmediği belirlendi (p˃0.05). Sonuç: Çalışmanın sonucunda; materyalin tipi, kalınlığı ve kullanılan simanın rengi monolitik zirkonyumun translüsensliğini etkilerken, renk değişimini etkilemediği belirlendi. Fakat renk farklılıkları tüm gruplarda kabul edilebilirlik (∆E00 = 1.8) ve algılanabilirlik (∆E00 = 0.8) eşik değerlerinin üzerinde elde edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of different resin cement colors and different material thicknesses on the translucency properties of different monolithic zirconia on color parameters and color and translucency. Material and Method: Vita YZ Extra Translucent, Vita YZ High Translucent and Vita YZ Super Translucent were used as monolithic zirconia material. A total of 108 samples prepared in three different thicknesses as 0.5 mm, 1 mm and 1.5 mm were produced in the form of a disc with a diameter of 1 cm (n=6). Color and translucency measurements of the samples before and after the resin cement application were made with a spectrophotometer. Total-etch adhesive resin cement in A1 and A3 colors was applied to the samples. The data obtained from the study were made using IBM SPSS (Statistics Version 26.0) package program. Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilk tests were used and evaluated with three-way ANOVA and Duncan multiple comparison test. Results: According to the results of the study, a statistically significant difference was found between the material type-resin cement color-material thickness interaction for the translucency parameters of monolithic zirconia discs with different A2 color (p˂0.05). A statistically significant difference was found between the average value obtained in A3 color resin cement application of 0.5 mm thick Vita YZ Extra Translucent material and the average value obtained with A1 color resin cement application (p˂0.05). It was determined that the average color change (∆E00) values for each group were not affected by the material type, material thickness, resin cement color and the interaction of these three variables (p>0.05). However, color differences were found above the threshold values of acceptability (∆E00 = 1.8) and perceptibility (∆E00 = 0.8) in all groups. ∆Lʹ parameter values are determined that it is affected by material thickness (p˂0.05); however, it was observed that it was not affected by the material type and the resin cement color (p˃0.05). ∆Cʹ parameter values are affected by the material type (p˂0.05); however, it was observed that it was not affected by material thickness and resin cement color (p˃0.05). ∆Hʹ parameter values are affected by resin cement color and material thickness (p˂0.05); however, it was determined that it was not affected by the material type (p˃0.05). Conclusion: The type and thickness of the material and the color of the cement used affect the translucency of the monolithic zirconium, however it does not affect the color change. However, color differences were obtained above the threshold values of acceptability (∆E00 = 1.8) and perceptibility (∆E00 = 0.8) in all groups.