Pamukkale Üniversitesi öğrencilerinde probiyotik besinler hakkında bilgi düzeyi ve tutumlarının belirlenmesi
Determination of knowledge level and attitudes about probiotic foods of Pamukkale University students
  1. Tez No: 656603
  2. Yazar: BATUHAN HORASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Dünya genelindeki hemen hemen her kesimden toplumda probiyotik konusu ile ilgili bilgi eksik veya yanlış bilinmektedir. Probiyotiklerin sağlık üzerindeki olumlu etkileri düşünüldüğünde toplumun probiyotikler hakkındaki bilgi düzeyinin ve probiyotik besin tüketiminin artırılması oldukça önemlidir. Amaç: Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin probiyotik bilgi düzeyleri ve ilişkili etmenleri araştırılması amaçlanmıştır. Aynı zamanda çalışmaya katılan öğrencilere probiyotiklerle ilgili broşür paylaşılarak öğrencilerin bilgi ve birikimini artırmasına yönelik toplumsal fayda da amaçlanmıştır. Yöntem: 8 Ekim 2020 -11 Kasım 2020 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerine 44 sorudan oluşan online anket uygulanmıştır. Ankette 10 soru ile öğrencilerin sosyodemografik özellikleri, 17 soru ile katılımcıların probiyotik bilgi düzeyi ve 17 soru ile probiyotik besinler hakkında tutumu sorgulanmıştır. Bulgular: 607 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmada katılımcıların 493'ü kadın 114' ü erkektir. Yaş ortalaması 20,71±2,95 olarak bulunmuştur. Katılımcılar fakülte olarak %75'i Eğitim Fakültesi ve %25'i Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde okumaktadır. Çalışmamızda katılımcıların probiyotik bilgi düzeyi bilgi puanı ortalaması 8,44 ve ortanca düzeyi 9 olarak saptanmıştır. Probiyotik besin tüketme durumuna göre incelendiğinde %73,5'i tüketmekte, %26,5'i tüketmemektedir. Tartışma-Sonuç: Probiyotik bilgi düzeyi orta düzeyde olduğu saptanmıştır. İçinde bulunduğumuz zamanın önemli araştırma konularından biri olan ve sağlık üzerine birçok olumlu etkisi olan probiyotik besinlerle ilgili sağlık çalışanlarının ve öğretmenlerin bilgi sahibi olmaları ve bu bilgileri aktarabilmeleri oldukça önemlidir. Bu bakımdan başta bu meslek grupları olmak üzere her kesimden topluma probiyotikler ilgili bilgi birikimini artırmaya yönelik eğitimler yapılmalı ve probiyotik besin tüketimine teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Information about probiotics is incomplete or incorrect in the society from almost every segment of the world. Considering the positive effects of probiotics on health, it is very important to increase the knowledge level of the society about probiotics and the consumption of probiotic food. Objective: It was aimed to investigate the probiotic knowledge levels and related factors of Pamukkale University Faculty of Education and Health Sciences students. At the same time, by sharing brochures on probiotics to the students participating in the study, social benefit was aimed for the students to increase their knowledge and experience. Method: Between October 8, 2020 and November 11, 2020, an online questionnaire consisting of 44 questions was applied to the students of Pamukkale University Faculty of Education and Faculty of Health Sciences. The survey questioned the sociodemographic characteristics of the students with 10 questions, the probiotic knowledge level of the participants with 17 questions and the attitude of the participants about probiotic foods with 17 questions. Results: In the study conducted with 607 participants, 493 of the participants are women and 114 of them are men. The average age was found to be 20.71 ± 2.95. Participants study as faculties, 75% at the Faculty of Education and 25% at the Faculty of Health Sciences. In our study, the mean probiotic knowledge level knowledge score of the participants was 8.44 and the median level was 9. When examined according to probiotic food consumption, 73.5% of it consumes, 26.5% of it does not. Conclusion: Probiotic knowledge level was found to be moderate. It is very important for healthcare professionals and teachers to have knowledge and transfer this information about probiotic foods, which is one of the important research topics of our time and has many positive effects on health. In this respect, trainings to increase the knowledge about probiotics should be provided to society from all segments, especially these occupational groups, and the consumption of probiotic foods should be encouraged.