Gediz nehri Alaşehir alt havzası kuraklık ve gidiş analizleri
  1. Tez No: 656606
  2. Yazar: SAMET SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALİ KUMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kuraklık; son yılların en önemli doğal afet sorunlarından biridir. Bu tez çalışmasında Alaşehir alt havzası için meydana gelen kuralık süreçleri meteorolojik açıdan incelenmiştir. Meteorolojik kuraklık için Gediz Nehri Alaşehir alt havzasında yer alan Buldan, Buldan Barajı, Sarıgöl, Alaşehir, Dindarlı, Salihli, Doğanlar, Eşmetaş ve Bozdağ MGİ'lerde gözlemlenen aylık toplam yağış değerleri kullanılmıştır. Alaşehir alt havzasının aylık, mevsimlik ve yıllık dönemlerdeki meteorolojik kuraklıklarının belirlenmesinde, yağış verilerini kullanarak hesaplayan SPI, PN, DI, CZI, RAI ve Z-Score indis yöntemleri kullanılmıştır. Alaşehir alt havzası meteorolojik kuraklık analizleri sonucunda çok şiddetli kuraklıkları incelenen aylık, mevsimlik ve yıllık zaman periyodlarına tüm istasyonlarda gözlemlendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drought is one of the most important natural disaster problems of recent years. In this thesis, the drought processes occurring for the Alaşehir sub-basin were analyzed from a meteorological perspective. Monthly total precipitation values that observed in Buldan, Buldan Dam, Sarıgöl, Alaşehir, Dindarlı, Salihli, Doğanlar, Eşmetaş and Bozdağ MGI located in the Gediz River were used for analyzing the meteorological droughts of Alaşehir sub-basin . SPI, PN, DI, CZI, RAI and Z-Score index methods were used to determine the meteorological droughts of Alaşehir sub-basin in monthly, seasonal and annual periods. As a result of meteorological drought analysis of Alaşehir sub-basin, it was determined that extreme droughts were observed in all stations for monthly, seasonal and annual time periods.