Determination of some trace elements in Gediz River sediments
Gediz Nehri sedimentlerinde bazı eser elementlerin tayini
  1. Tez No: 77340
  2. Yazar: CANAN KARAPİRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Gediz nehrine endüstriyel, tarımsal ve evsel atıkların etkisinin tespiti için, Gediz nehri sedimentlerinde Cu, Co, Cd, Mn, Zn, Ni, Fe, Pb ve Cr ağır metallerinin AAS yöntemi ile tayinin yanı sıra, Gediz nehir sularında EC, pH, sıcaklık ve toplam organik madde ölçümleri gerçekleştirildi. Gediz nehri, mansap kesiminden Alaşehir çayına kadar boşaltım bölgeleri ve yüksek kirlenme olasılığına sahip noktalar göz önüne alınarak 8 kış, 6 yaz numune noktasına bölündü. Metal derişimleri havzanın endüstriyel alanlarında oldukça yüksektir ve tarımsal ve endüstriyel aktivitelerin yer aldığı yoğun yerleşim alanlarında Pb, Cr, Mn ve Cu derişimleri önemli boyut kazanır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Heavy metals as Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Cd and Pb from Gediz river sediments have been determined by AAS techniques, along with EC, pH, temperature, TOM (Total organic Material) were measured to carry out environmental effect of the industrial, agricultural and household wastes. The Gediz river was shared to 8 winter and 6 summer sampling points, from the river mouth in Aegean Sea to Alaşehir depending on the important points of discharges or having high possibility to be polluted. Metal concentrations are relatively high in the vicinity of industrialised zones of estuary and in the dense habitation zones Pb, Cr, Mn and Cu concentrations were elevated around the stations especially where agricultural and industrial activities take place in a wide range.