AISI 304 paslanmaz çeliğinde çok adımlı bilyalı dövme uygulamalarının mikroyapı ve malzeme özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of multi-step shot peen applications in AISI 304 stainless steel on microstructure and material properties
  1. Tez No: 656626
  2. Yazar: ONUR MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE İRİZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma kapsamında endüstride yaygınca kullanılan 304 östenik paslanmaz çelik plakalar kullanılmıştır. Çelik plaka numunelere 0,8 mm, 0,6 mm ve 0,3 mm çaplarındaki çelik bilyalar ile farklı kombinasyonlarda tekli ve çoklu bilyalı dövme işlemleri yapılmıştır. Bilyalı dövme işleminin malzemenin mekanik özellikleri üzerindeki etkisinin incelenebilmesi için bilyalı dövme işlemi sonrasında numunelere çekme ve mikrosertlik testleri yapılmıştır. Malzemelerin tane morfolojilerinde meydana gelen değişimler, deformasyon etkileri ve faz oluşumlarının gözlemlenmesi adına SEM ve XRD incelemeleri yapılmıştır. Alınan sonuçlar doğrultusunda farklı kombinasyonlarda uygulanan bilyalı dövme işlemlerinin malzemenin üzerinde oluşturduğu mikroyapısal, yüzey ve mekanik özelliklerindeki değişimler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 304 austenitic stainless steel plates widely used in industry were used. Single and multiple shot peening processes were applied to steel plate samples in different combinations by means of steel balls with 0,8 mm, 0,6 mm and 0,3 mm diameter. In order to examine the effect of shot peening process on the mechanical properties of the material, tensile and microhardness tests were performed on the samples after shot peening process. SEM and XRD examinations were carried out to observe the changes in grain morphology, deformation effects and phase formation of the materials. As a result, changes in microstructural, surface and mechanical properties on single and multiple shot-peened materials were analyzed.