Tendon pencere defekti modelinde allojenik mezenkimal kök hücreuygulaması (deneysel çalışma)
Allogenic mesenchymal stem cell application in tendon window defect model (experimental study)
  1. Tez No: 656631
  2. Yazar: CİHAN ADANAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ARSLAN BORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Türdeş mezenkimal kök hücreler tıbbın her türlü alanında yenileyici özelliklerinden yararlanılır. Ortopedide tedavisi sorunlu olan tendon tedavilerinde de kullanılmaktadır. Bu çalışmada türdeş mezenkimal kök hücrelerin bir doku iskelesi kullanmadan direkt enjeksiyon yolu ile uygulandığında iyileşmeye etkileri araştırıldı. Yöntem: Çalışmamızda 28 adet tavuk 3. parmak FDP tendonuna devamlılığını bozmayan tam kat defekt oluşturuldu. Bu tavukların 14 tanesinde cerrahi sonrası herhangi bir işlem yapılmadan kapatıldı. 14 tanesinde tendon defekti yapıldıktan 2 gün sonra mililitresinde 1 milyon türdeş mezenkimal kök hücre olacak şekilde direkt enjeksiyon yolu ile uygulandı. Tavuklar cerrahi işlemden 6 hafta sonra sakrifiye edilerek her grubun kendi içinde 7'si patolojiye 7'si ise biyomekanik incelemeye alındı. Patolojik incelemede selülarite, vaskülarite, ektopik doku, yangı, tendon lif dizilimi, tenosit sayısı ve iyileşen tendon bölgesinin matüritesi incelendi. Biyomekanik olarak tendonun elastik modülüsü , enerji absorbsiyon, katılık miktarı ve tendon kesit alanı incelendi. Bulgular: Makroskopik olarak hiç bir tendonda yapışıklık gözlenmedi ve tendon defekti olan bölge saydam doku ile dolmuştu. Mikroskopik incelemede kontrol ve tedavi gruplarının bulguları arasındaki farklılık için pearsonun ki-kare analizi yapıldı. Parametreler içinde yapılan istatistiksel analiz sonucunda, sellülarite bakımından anlamlı farklılık bulundu. (p=0,0180,05 bulundu. Deneklerden kontrol grubunda 4 tanesinde ektopik doku gözlendi. Bunların 3 tanesi kıkırdak 1 tanesi kemik doku olarak izlendi. Tenosit sayısı bakımında tedavi ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık göstermiştir. (p=0,00
Özet (Çeviri)
Aim: The homogeneous mesenchymal stem cells are benefited from their regenerative features in every field of medicine. In orthopedics they are also used in therapy problematic tendon treatments. In this study their affects to recovering when the homogeneous mesenchymal stem cells are practiced via direct injection were researched. Method: In study full layers of defects not damaging the continuity in 3. finger FDP tendon 28 chickens kind of Leghom were formed. It was practiced via the direct injection in the way that 1 million of homogenous mesenchymal stem cells will be in millimeter after 2 days after tendon defect was made to 14 of them. 7 of them was taken to pathology, 7 of them was taken to biomechanical examination in its own group as the chickens were sacrificed after 6 weeks after the surgical operation. In the pathological examination cellularity, vascularity, ectopic tissue, inflammation, tendon fiber arrangement, number of tendonitis and maturity of the tendon region recovered were examined. The elastic modulus of tendon, energy absorption and solidity quantity and cross section area of tendon were examined. Diagnosis: No cohesiveness was observed in any tendon macroscopically and the region having tendon defect was filled with the transparent tissue. By the result of the statistical analysis made in the variables, (p=0,094>0, 05) meaning difference were not found as ectopic tissue while it (p=0,018