Otojen hamstring tendonlarıyla yaptığımız ön çarpraz bağ rekonstruksiyon sonuçlarımız
Our result for arthroscopic anterior cruciate ligament reconstruction using autogenetic hamstring tendons
- Tez No: 656632
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET TUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Günümüzde spor bilincinin artması, spor yapmak için ayrılan sahaların çoğalması nedeniyle vücudun en büyük eklemi olan dizle ilgili yaralanmaların sayısı artmaktadır. ÖÇB yaralanmaları diz bağ yaralanmaları arasında en sık görülen yaralanma tipidir. Tarihsel gelişim içerisinde tanısının konulmasıyla ilgili çabalar milattan önceki yıllara kadar uzamaktadır. Tedaviye yönelik çalışmaların 1800'lü yıllarda başladığı bu yaralanma tipinde günümüz modern tekniklerine gelinceye kadar birçok değişik yöntem kullanılmıştır.Günümüzde artroskopik teknikle bağın tamirinde yüksek oranda başarı sağlanmış olmasına rağmen etiyolojik faktörlerin anlaşılması, kullanılan greftler, fiksasyon materyalleri, ameliyat sonrası rehabilitasyon gibi konularda daha iyiye ulaşma çabaları hala devam etmektedir.Bu çalışmamızda otojen hamstring tendonlarıyla yaptığımız ön çapraz bağ tamir sonuçlarımızı değerlendirdik. GATA Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Ocak 2007-Aralık 2010 tarihleri arasında otojen hamstring tendonları kullanılarak artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu yaptığımız 105 hasta çalışmamıza dahil edildi. ÖÇB etiyolojisi %54,2 hastada spor ve %41 hastada travma idi. Hastaların %96,8'i erkek, %3,2'si bayandı ve ortalama yaş 28,76 ±6,3(16-43)idi. Ön çapraz bağ kopma zamanı ile ameliyat arasında geçen ortalama süre 13,3±8,2 ( 15 gün-48 ay)aydı. Olgular ortalama olarak 16,3 ay ( 7-46 ay) takip edildi. Hastalar ameliyat öncesi ve sonrası fizik muayenede Lachman, Pivot-Shift, Öne çekmece testleri ve quadriseps atrofisini değerlendirmek için uyluk çevresi ölçümü yapıldı. Lysholm, IKDC skoru ve VAS skorları ameliyat öncesi ve sonrası 3, 6 ve 12. aylarda tüm hastalara uygulandı. Takip süresi içinde standardizasyonun sağlanması amacıyla istatiksel değerlendirmede 6. ay sonuçları kullanıldı.Tüm hastalara standart artroskopi portalleri kullanılarak artroskopi yapıldı. İntraoperatif olarak 26 hastada (%24,8 ) medial menüsküs, 18 hastada da(%17,1) lateral menüsküste ve 5 hastada(%4,8) medial ve lateral menüsküslerde yırtık tespit edildi ve bu nedenle parsiyel menisektomi uygulandı. ÖÇB kalıntıları temizlenip , çentik temizliği (notchplasty) yapıldıktan sonra semitendinosus ve grasilis tendonları 4 kat olarak transtibial teknikle doğal ÖÇB izine uygun şekilde yerleştirildi.Preop uyluk çevresi ortalama 45,37 cm ve postop uyluk çevresi ortalama 43,35 cm olarak değerlendirildi. Ameliyat öncesi Lysholm skoru 56,16 ±17,4 ve ameliyat sonrası skor 90,16± 6,6 olarak bulundu ve sonuç istatiksel olarak anlamlıydı. Ameliyat sonrası yapılan fizik muayenede Lachman %86,7 negatif, pivot-shift %100 negatif ve öne çekmece %95,2 negatif olarak bulunmuştur. Ameliyat öncesi VAS 6,28 ±1,9 iken ameliyat sonrası VAS 3,41 ±1,2 olarak değerlendirildi. IKDC skoruna göre ameliyat öncesi yapılan skorlama da hastaların %4,8'i A, %41 'i B, %41,9'u C ve %12,4'ü D gruplarında yer alırken ameliyat sonrası yapılan değerlendirmede hastaların % 54,3'ü A, %36,2'si B,% 8,6'sı C ve %1 `i D gruplarında yer almıştır. Hamstring tendonlarıyla yapılan tamir sonrası % 12 hastada greft sahası etrafında uyuşukluk şikâyeti dışında başka bir komplikasyona rastlanmamıştır.Hamstring tendonlarıyla yapılan ÖÇB cerrahisi uygun cerrahi teknikle yapılırsa oldukça tatminkar sonuçlar alınmaktadır. Patellar tendon greftlerinde diz önü ağrısı, patella ile ilgili komplikasyonların sık görülüyor olması ÖÇB tamirlerinde hamstring tendonların tercihi için bir gerekçe olabilir.
Özet (Çeviri)
With the increasing consciousness about sports and the escalating number of sports fields, the number of injuries related to knee, the biggest joint of the body has increased. The ACL (anterior cruciate ligament) injury is the most frequent type among the knee ligament injuries. The efforts regarding its diagnosis date back to years before christ. Since 1800s, when treatment efforts began, many different methods had been employed in this injury type until the contemporary techniques were found for this injury. Nowadays,Although great success has been achieved in repairing the ligament using arthroscopic technique, efforts still continue in improving understanding the aetiologic factors, the used grafts, fixation materials, and post-surgery rehabilitation.In this study, we have evaluated our results regarding the repair of anterior cruciate ligament with the autogenetic hamstring tendons.105 patients on whom we conducted arthroscopic anterior cruciate ligament reconstruction using autogenetic hamstring tendons at GMMA Orthopedics and Traumatology Clinic between January 2007 and December 2010 have been included in this study. ACL aetiology was sports related in 54,2 % patients while this ratio was 41 % traumatic. 96.8 % of the patiens were male while 3.2 % were female with the average age 28.76 ±6,3(16-43). The average perios between the anterior cruciate ligament rupture and the surgery was 13,3±8,2 ( 15 days - 48 months). The cases were followed for 16.3 months (7-46 months) on average.We performed Lachman,Pivot-shift, anterior drawer tests and measured thigh circumference to ases quadriceps atrophy. Lysholm, IKDC score and VAS scores were applied to all the patients before the surgery as well as in the third, sixth and twelfth months after the surgery. The results of the sixth month have been used in order to ensure standardization during the follow up process in the statistical evaluation. Arthroscopy has been applied to all of the patients using arthroscopy portals. Intraoperatively, while medial meniscus has been diagnosed in 26 patients (24.8 %), lateral meniscus has been diagnosed in 18 patients (17.1 %) and both medial and lateral meniscus have been diagnosed in 5 patients (4.8 %). Therefore partial menisectomy has been applied. After clearing the remnants of ACL and notchplasty was carried out, semitendinous and gracilis tendons were placed in four layers with the transtibial technique in accordance with the natural ACL trace.The preop thigh perimeter was evaluated as 45.37 cm in average while the average postop thigh perimeter was evaluated as 43.35 cm. The preop Lysholm score was found as 56.16 ±17,4 and the postop score was found as 90.16 ± 6,6. And the result was statistically significant. In the physical examination after the surgery Lachman was found 86 % negative, pivot-shift was found 100 % negative and anterior drawer test was found 95 % negative. While the preop VAS was 6.28 ±1,9, the postop VAS was found as 3,41 ±1,2. According to IKDC score, of the patients, while in the preop scoring, 4.8 % appeared in group A, 41 % appeared in group B, 41.9 % appeared in group C, 12.4 % appeared in group D, in the postop evaluations, 54.3 % appeared in group A, 36.2 % appeared in group B, 8.6 % and 1 % appeared in group D. After the repair with the hamstring tendons, in 12 % of the patients no complications occurred except for numbness around the graft area.If the ACL surgery with hamstring tendons is carried out with the proper surgical technique, quite satisfactory results are achieved. We can chose hamstring tendon grafts becaus of anterior knee pain and patellar complications in patellar tendon grafts .