İleus tanısıyla kliniğimizde opere edilen hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients operated in our clinic for the diagnosis of ileus
  1. Tez No: 656637
  2. Yazar: FATİH KARAYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamıza Ocak 2009 ve Haziran 2014 dönemleri arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran ve Genel Cerrahi Servisine yatırılıp ileus ön tanısı olan ve operasyon sonrasında ileus kesin tanısı alan yaşları 17-95 arasında değişen 160'ı kadın, 221'i erkek toplam 381 olgu dâhil edildi. Hastalarımızın %58,0'i (n=221) erkek, %42,0'si (n=160) kadın idi, genel yaş ortalaması 61 idi. Çalışmamızda vakalarımızın %32'sinde malignitelere bağlı ileus, % 28'inde brid ileus, %20'sinde ise herni nedenli ileus saptandı. Hastalarda ek hastalık varlığının komplikasyon oranı, yatış süresi ve mortalite üzerine istatistiki olarak etki ettiği görüldü. Preoperatif dönem Hemoglobin (Hgb), Hematokrit (htc), üre, kreatinin, lenfosit sayısı, Nötrofil / lenfosit oranı (Nlr), albumin düzeyi, laktat dehidrogenaz (Ldh) düzeyi, operasyon süresi ile komlikasyon gelişimi arasında istatistiki anlamlı ilişki olduğu, Beyaz küre (wbc), nötrofil sayısı ile komplikasyon gelişimi arasında istatistiki anlamlı ilişki olmadığı saptandı. Yapılan analizde preoperatif üre, ast, hgb, htc, LDH düzeyleri ve yatış süresi ile mortalite arasında istatistikî anlamlı ilişki olduğu, wbc düzeyi, operasyon süresi ile mortalite ile arasında istatistikî anlamlı ilişki olmadığı saptandı. Özellikle klinik olarak kısmen daha rahat olan, komplike ileus düşünülmeyen hastalarda preoperatif medikasyon sonrası operasyonun önemi üzerinde durulması gerekmektedir. Ayrıca cerrahın erken cerrahi tedavi gerektiren komplike ileuslu olguları tanıması ve hastanın genel durumunun bozulmadan erken yapılacak cerrahi işlemin hayat kurtarıcı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Our study included a total of 381 hospitalized and operated ileus cases between the ages of 17-95 who were admitted to Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Medicine/ Ankara Atatürk Training and Research Hospital Emergency Service between January 2009 and June 2014 and were confirmed diagnosis of ileus by operation. 58.0% (n=221) of our patients were male, 42.0% (n=160) were female, their average age was 61 years. In our study, 32% of our cases had ileus due to malignancies, 28% had brid ileus, and 20% had hernias. It was observed that the presence of chronic diseases had a statistically significant effect on the complication rate, hospitalization period and mortality. There is a statistically significant relationship between preoperative period hemoglobin (Hgb), hematocrit (htc), urea, creatinine, lymphocyte count, neutrophil/lymphocyte ratio (Nlr), albumin level, lactate dehydrogenase (Ldh) level, operation time and development of complication. There was no statistically significant relationship between white blood cell (wbc), neutrophil count and development of complications. In the analysis performed, it was found that there was a statistically significant relationship between preoperative urea, asthma, hgb, htc, LDH levels and length of stay and mortality, and there was no statistically significant relationship between wbc level, operation time and mortality. The importance of the operation after preoperative medication should be emphasized, especially in patients who are clinically more comfortable and who are not thought to have complicated ileus. In addition to this, it should be kept in mind that the surgeon must recognize the cases with complicated ileus that require early surgical treatment and also the early surgical procedure before deterioration of the patient's condition is life-saving.