Kliniğimizde IVF uygulanan hastalarda luteal destek için verilen farklı progesteron protokollerine göre siklus sonuçlarının incelenmesi
Investigation of in vitro fertilization cycle results according to different progesterone protocols for luteal support in IVF patients in our clinic
  1. Tez No: 630026
  2. Yazar: ONUR BURAK ÇEĞİLLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞAHİN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, in vitro fertilizasyon (IVF) uygulanan kadınlarda luteal faz desteği sağlamak için tek başına verilen günlük 90 mg vajinal progesteron jel ile 90 mg vajinal progesteron jel ile eşzamanlı verilen oral progesteron didrogesteron'un siklus sonuçlarını ve canlı doğum oranlarını incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi'ne infertilite tanısıyla başvurup IVF yapılan hastalar dahil edildi. Tüm hastalar ICSI (intrasitoplazmik sperm injeksiyonu) uygulanan hastalardan seçildi. Kriterlerimize uyan toplam 291 hasta bulundu. Buna göre çalışmaya dahil edilen hastalar luteal faz desteği için %49.1'i (n=143) tek başına vajinal progesteron jel (Crinone® %8, Merck ilaç Darmstadt, Almanya) verilen kadınlar ve %50.9'u (n=148) vajinal progesteron jel ile birlikte oral progesteron didrogesteron (Duphastone® 10 mg tablet, Abbott ilaç, Şikago, Illinois, ABD) verilen kadınlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bilgiler hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS) ve hastaların medikal kayıtlarından retrospektif olarak elde edildi. Verilerin analizinde Statistical Package for the Social Sciences 22.0 sürümü (IBM Corporation, Armonk, New York, US) paket programı kullanıldı. Bulgular: Siklus başına gebe kalma oranı, siklus başına devam eden gebelik oranı (12 haftayı geçen gebelik), embriyo transferi başına devam eden gebelik oranı (12 haftayı geçen gebelik) ve canlı doğum oranı (500 gram üzeri fetal ağırlık) açısından gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmedi. Pik progesteron düzeyi (hCG enjeksiyon gününde bakılan progesteron) vajinal progesteron jel ile birlikte oral didrogesteron verilen grupta daha yüksek ölçülse de, gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Oocyte pick-up (OPU) günü bakılan E2 değeri açısından tek başına vajinal progesteron jel verilen grupta anlamlı derecede yüksek idi (p=0,010). OPU günü toplanan oosit sayısı sadece vajinal progesteron jel verilen grupta daha yüksek ölçülse de, gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Overyan yanıtlar toplanan oosit saysına göre zayıf (≤3 oosit), normal (4–18 oosit) ve aşırı yanıt (>18 oosit) olarak sınıflandırıldı. Buna göre aşırı yanıtlı hasta sayısı (≥18 oosit) vajinal progesteron jel ile eşzamanlı oral didrogesteron verilen grubunda daha az izlendi (p=0,015). Sonuç: Literatürde luteal destek amaçlı yalnız vajinal progesteron jel ile yalnız oral didrogesteron verilen grupların karşılaştırıldığı çalışmalar bulunmaktadır ve gruplar arası anlamlı farklılık izlenmemiştir. Çalışmamız luteal faz desteğinde vajinal progesteron jel ile eşzamanlı verilen oral didrogesteronun gebelik sonuçlarına olan etkisinin incelendiği literatürdeki ilk çalışma olmuştur. Yine diğer çalışmalardan farklı olarak sadece ICSI yöntemi ile IVF uygulanan sikluslar incelemeye alınmıştır. Bizim çalışmamızda IVF-ET-ICSI uygulanan kadınlarda luteal faz desteği sağlamak için yalnızca vajinal progesteron jel veya oral didrogesteron ile eşzamanlı verilen vajinal progesteron jel kullanımına göre; gebelik, siklus başına devam eden gebelik (12 haftayı geçen), transfer başına devam eden gebelik (12 haftayı geçen) ve transfer başına canlı doğum sayısı (500 gram üzeri fetal ağırlık) oral + vajinal progesteronu beraber kullanan grupta daha fazla görülmekle birlikte gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Sonuçlar yeni çalışmaların önünü açmakla birlikte optimal luteal faz desteği protokolünün berlirlenmesi ve progesteron tipinin-kombinasyonun ve uygulama yolunun uygun şartlarda kullanılabilmesi için randomize kontrollü prospektif ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine pregnancy outcomes and live birth rate according to different progesterone protocols for luteal support in women undergoing in vitro fertilization (IVF). Material and Method: Patients who applied to the Faculty of Health Sciences İzmir Tepecik Training and Research Hospital IVF Unit with the diagnosis of infertility and who underwent in (IVF) were included in the study. All patients were selected from patients undergoing ICSI (intracytoplasmic sperm injection). A total of 291 patients were found matching our criteria. Patients were divided to two groups in which 49.1% (n = 143) of the patients were given vaginal progesterone gel (Crinone® 8%, Merck drug Darmstadt, Germany) for luteal phase support and 50.9% (n = 148) of the patients were given vaginal progesterone gel (Crinone® 8%, Merck drug Darmstadt, Germany) alongside oral progesterone dydrogesterone (Duphastone® 10 mg tablet, Abbott drug, Chicago, Illinois, USA) for luteal phase support. The information was obtained from the hospital information management system (HBYS) and medical records of the patients retrospectively. Statistical Package for the Social Sciences version 22.0 (IBM Corporation, Armonk, New York, US) package program was used to analyze the data. Results: In terms of pregnancy rate per cycle, ongoing pregnancy rate per cycle (pregnancy exceeding 12 weeks), pregnancy rate per embryo transfer (pregnancy exceeding 12 weeks) and live birth rate (fetal weight over 500 grams) there was no statistically significant difference between groups. Although the peak progesterone level (progesterone observed on the day of hCG injection) was measured higher in the group given oral dydrogesterone alongside vaginal progesterone gel, the difference between the groups was not statistically significant. On the day of oocyte pick-up (OPU), E2 value was significantly higher in the group which are given vaginal progesteron gel alone (p = 0.010). Although the number of oocytes collected on the day of OPU, was measured higher in the group given vaginal progesterone gel alone, the difference between the groups was not statistically significant. Ovarian responses were classified as weak (≤3 oocyte), normal (4-18 oocyte) and excessive response (≥ 18 oocyte) according to the number of oocytes collected. Accordingly, the number of over-responsive patients (≥18 oocytes) was observed significantly lower in the group which are given oral dydrogesterone alongside vaginal progesterone gel (p = 0.015). Conclusion: In our study, women who undergoing IVF-ET-ICSI, no statistical significance difference was found between the two groups in terms of the rate of pregnancy per cycle, ongoing pregnancy rate per cycle (pregnancy exceeding 12 the week), ongoing pregnancy rate per embryo transfer (pregnancy exceeding 12 weeks) and live birth rate (fetal weight over 500 grams). Similar results have been obtained in the literature comparing vaginal progesterone gel versus oral dydrogesterone, and our study is the first study in the literature to examine the effect of oral dydrogesterone combined with vaginal progesterone gel on pregnancy outcomes. Unlike other studies, only the ICSI method used cycles are included in our study. Although the results open the way for new studies, randomized controlled prospective and multicentre studies are needed to determine the optimal luteal phase support protocol and the progesterone type-combination and route of administration under suitable conditions.