Festival başarı algısının festival deneyimi, imaj ve sadakate etkisi: Mersin Narenciye Festivali örneği
Festival experience, image and sadakate effect of festival success perception: Mersin Narenciye Festival example
- Tez No: 656668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gastronomi festivalleri bilindiği üzere son zamanların en çok ilgi çeken ve değer verilen bir turizm çeşidi haline gelmiştir. Dünya'da hızla yayılan bu tür festivallerin, Türkiye'de de hızlı bir şekilde yayılmasıyla, yerel halkın gastronomi festivallerine olan yaklaşımlarını tespit etmek ve gastronomi festivallerini ülke içerisinde nasıl sağlıklı bir şekilde yayılması gerektiğini belirlemek gerekmektedir. Buradan yola çıkarak çalışmanın amacı, yerel festivallerin yapıldıkları yerlerde ne gibi durumlarda ve hangi algı içerisinde gerçekleştirildiğini belirleyerek festivaller içerisindeki olumsuz koşulların giderilmesini sağlamaktır. Veri toplama aracı olarak yapılandırılmış anket formu kullanılmıştır. Elde edilen verilere, ücretli bir paket program yardımıyla ANOVA, korelasyon, çoklu regresyon ve t-testi analizleri uygulanmıştır. Veriler 1-2-3 Kasım' da gerçekleştirilen Mersin Narenciye Festivalinde toplanmış, toplamda 418 tane anketin çoklu sapan ve çoklu normal dağılım analizinden sonra kalan 398 tane anket analiz edilmiştir. Bulgular incelendiğinde, açıklayıcı faktör analizi sonucu festival anahtar başarı faktörlerinin 7 boyuta ayrıldığı görülmüş ve“bilgilendirme”,“gönüllüler ve görevliler”,“duyusal tatmin”,“sosyal ihtiyaç ve güvenlik”,“festival alanı”,“hediyelik eşya ve yiyecekler”ve“planlama ve hedef”olarak isimlendirilmiştir. Festival başarı faktörlerinin festival deneyim, imaj ve sadakate olan etkisinin istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde olduğu bulgulanmıştır. Anahtar başarı faktörleri ile sadakat arasındaki regresyon analizi sonucunda sosyal ihtiyaç ve güvenlik, hediyelik eşya ve yiyecekler, planlama ve hedef ve duyusal tatmin boyutlarının sadakat üzerine bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Anahtar başarı faktörleri ile imaj arasındaki regresyon analizi sonucunda bilgilendirme boyutunun imaj üzerine bir etkisi olmadığı görülmüştür. Son olarak anahtar başarı faktörleri ile deneyim arasındaki regresyon analizi sonucunda ise gönüllüler ve görevliler ve duyusal tatmin boyutlarının deneyim üzerine bir etkisi olmadığı görülmüştür. Çalışmadan çıkarılan sonuçların, festivalin geliştirilmesine ve yerel halkın festival algısını olumlu yönde değiştirmesine yararı olacaktır. Çalışma sonunda araştırma bulguları ayrıntılı bir şekilde irdelenmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The gastronomic festivals as we know, has become a kind of tourism the most interesting and valued recently. It is necessary to determine approaches of local folk gastronomy festivals and how to spread the gastronomy festivals in Turkey, in a healthy way with the rapid spread of the study. Starting from this point of view that point, the aim of the study is to ensure with eliminating negative condition, determining festivals developing in which perception and what kind of situation at where are they occuring. A structured questionnaire form was used as a data collection tool. ANOVA correlation, multiple regression and t-test analysis are applied to data which obtained, as help of a waged package program. Data has been collected in Mersin Citrus Festival held on November 1-2-3, 398 questionnaire has been analysed of 418 questionnaire remain after multi slingshot and multi normal distribution in the analysis. When the findings are examined, it has seen that the key success factors of the festival are divided into 7 dimensions as a result of the explanation factor analysis, and it has seen that“information”,“volunteers and staff”,“sensory satisfaction”,“social need and safety”,“festival area”,“souvenirs and food”It has been named“planning and target”. It has been found that the effect of festival success factors on festival experience, image and loyalty are statistically significant and positive. As a result of the regression analysis between key success factors and loyalty, social needs and security, souvenirs and foods, planning and aim and sensory satisfaction dimensions have not an effect on loyalty. As a result of the regression analysis between key success factors and image, it has seen that the informative dimension has not affect the image. As a result of the regression analysis between the key success factors and the experience, it has seen that the volunteers and staff and the sensory satisfaction dimensions had not have an effect on the experience. The results obtained from the study will be helpful of developing the festival and festival perception of local folk in positive way. At the end of the study, the research findings has been examined in detail and recommendations presented.