Kurtuluş Son Durak filminde kadına yönelik şiddetin temsili
In the film Salvation Last Stop representation of violence against women
- Tez No: 656684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEBRİKE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kadına karşı şiddet uzun yüzyıllardan beri toplumumuzda var olan ve günümüzde de güncel olan bir sorundur. Sinema gibi toplumdan her kesimin ve dünyadan herkesin ulaşabileceği bir aracının kadın ve şiddet konusu üzerindeki yorumu, şüphesiz bütün toplumun görüşlerini etkileyecek, kadın ve şiddet konularındaki bakış açılarına yön verecektir. Bu çalışma sinemada kadının yerini ve kadına karşı uygulanan şiddeti, bu şiddetin toplumsal ve psikolojik sebeplerini ve kadına karşı uygulanan şiddetin nasıl yansıtıldığını incelemektedir. Bu çerçevede çalışmanın birinci bölümünde, şiddetin tanımları üzerinde durulmuş, şiddetin türlerinden olan fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet açıklanmıştır. Aynı zamanda şiddet eyleminin sosyolojik ve psikolojik temelleri konu alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, feminizm kavramı, toplumsal cinsiyet, özel ve kamusal alanda toplumsal cinsiyet, aile ve toplumsal cinsiyet rolleri, aile içi şiddet, kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik uluslararası düzenlemeler, Türkiye'de kadın hakları, Türkiye'de kadına yönelik şiddet ile mücadele ve feminizmde kadın dayanışması konularına yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise çalışmanın yöntemi, amacı ve önemi üzerinde durulmuş, Kurtuluş Son Durak Filmi'nin kadın ve erkek karakterlerinin özellikleri, filmde kadınların erkeklere bakış açısı ve erkeklerin kadınlara bakış açısı irdelenmiştir. Analizi yapılan Kurtuluş Son Durak Filmi'ndeki kadına şiddet ve toplumsal cinsiyet unsurları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence against women is a problem that has existed in our society for many centuries and is still up to date. The interpretation of women and violence on the issue of women and violence from society, such as cinema, by everyone, will undoubtedly affect the views of the whole society, and will guide the perspectives of women and violence. This study examines the place of women in the cinema and the violence against women, the social and psychological causes of this violence and how violence against women is reflected. In this context, in the first part of the study, the definitions of violence are emphasized and physical, sexual, psychological and economic violence which are the types of violence are explained. At the same time, the sociological and psychological foundations of the act of violence were discussed. In the second part of the study, concepts of feminism, gender specific and gender in the public sphere, family and gender roles, domestic violence, international regulations for the prevention of violence against women, women's rights in Turkey, combating violence against women in Turkey women's solidarity in feminism. In the third part of the study, the method, aim and importance of the study are emphasized, the characteristics of male and female characters of Kurtuluş Son Durak Film, the perspective of women in the film and the perspective of men in women are examined. Violence and gender factors were determined in Kurtuluş Son Durak Film.