Abdominal aort anevrizmalarında endovasküler stent greft uygulamaları
Endovascular stent graft applications in abdominal aortic aneurysm
- Tez No: 656685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ HARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Abdominal aort anevrizması (AAA), abdominal aortanın kalıcı lokalize dilatasyonudur. AAA hastalarının çoğu asemptomatiktir. AAA'larının en sık ve en korkutucu komplikasyonu rüptürdür. Rüptür riski anevrizma çapıyla yakından ilişkilidir ve anevrizma çapının 5.5 cm'nin üzerinde olması rüptür riskini belirgin derecede arttırmaktadır. Rüptüre AAA'larında mortalite oranı %90'lara ulaşabilmektedir. Ancak AAA'larının elektif şartlarda tedavi edilmeleri durumunda mortalite oranları %5'in altına inmektedir. Bu nedenle aort anevrizmalarının rüptüre olmadan önce saptanıp tedavi edilmeleri hasta prognozu açısından büyük önem taşımaktadır. AAA'larının tedavisinde açık cerrahi veya endovasküler tedavi olmak üzere iki çeşit tedavi yöntemi vardır. Endovasküler stent-greft tedavisinde amaç, açık cerrahide olduğu gibi anevrizmanın genişlemesini ve rüptürünü önlemektir. Yerleştirilen endogreftler anevrizma kesesinin sistemik dolaşımla ilişkisini kesen yapay bir lümen oluştururlar. Açık cerrahi yöntem ile karşılaştırıldığında perioperatif kan kaybının ve hastanede kalış süresinin az olması, perioperatif mortalite oranlarının düşük olması ve çoğu zaman sedasyon ve lokal anestezi altında uygulanabilmesi endovasküler stent greft tedavisinin avantajlarıdır. İşlem öncesi uygun görüntüleme yöntemleri ile hastaların değerlendirilmesi hasta seçimi, uygun stent greft seçimi ve girişimi planlama açısından önemlidir. Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Hastanesi Girişimsel Radyoloji Ünitesinde, 2004-2012 yılları arasında AAA nedeniyle endovasküler tedavi uygulanan, yaşları 51 ile 89 arasında değişen, 73'ü erkek, 8'i kadın toplam 81 hastanın kayıtları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu hastaların demografik özellikleri, preoperatif anevrizma çapları, anevrizma boyun uzunlukları, boyun açıları, stent boyut ve modeli, stent yerleştirilmesindeki başarı oranı, perioperatif mortalite oranı (
Özet (Çeviri)
Abdominal Aortic Aneurysm (AAA) is a permanent localized dilation of the abdominal aorta. Most patients with AAA are asymptomatic. The most common and feared complication of the AAA is rupture. Aneurysm size is one of the strongest predictors of the risk of rupture, with risk increasing markedly at aneurysm diameters greater than 5.5 cm. Mortality rates reach up to 90% in ruptured AAAs. However, mortality rate is about 5% in AAAs that are electively treated. Therefore, early detection and treatment of patients with AAAs before rupture is crucial for the prognosis. The options to repair AAAs include surgical or endovascular repair, which involves deployment of an endograft into the lumen to exclude the aneurysm from high pressure blood flow, therefore minimizing the risk of rupture. Endovascular stent graft implantation is accepted as a less invasive intervention for diseases of the abdominal aorta. Compared to surgery, it yields less perioperative blood loss, shorter duration of hospital stay, less perioperative mortality rates. Also, performing under local anesthesia and sedation are the advantages of endovascular stent graft implantation. Pre-treatment imaging is crucial for evaluating patient eligibility, selecting the appropriate stent graft and planning the intervention. Records of 73 male and 8 female patients aged between 51 to 89, who underwent endovascular repair due to abdominal aortic aneurysm or ruptured abdominal aortic aneurysm at Baskent University Faculty of Medicine Ankara Hospital Unit of Interventional Radiology from year 2004 to 2012 were retrospectively examined. Demographic data, preoperative aneurysm diameters, aneurysm neck diameter and angulation, size and type of the stent graft, successful device deployment rate, perioperative mortality rate (