Alacağın devrinin sözleşme ile engellenmesi (Pactum de non cedendo)
Contractual prohibition of assignment (Pactum de non cedendo)
- Tez No: 656698
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ İLKAY ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 645
Özet
Türk Borçlar Kanunu m. 183/I hükmüne göre alacağın niteliği, sözleşme ve kanun alacağın devrine engel oluşturabilir. Bu çalışmanın konusunu sözleşme ile kararlaştırılan devir engeli (pactum de non cedendo) oluşturmaktadır. Tezin birinci bölümünde alacağın niteliğinden ve kanundan kaynaklanan devir engelleri incelenmekte; sözleşme ile kararlaştırılan devir engeli kavramının genel özellikleri hakkında bilgi verilerek diğer devir engeli türlerinden nasıl ayırt edileceği açıklanmaktadır. İkinci bölümde, alacağın devrinin sözleşme ile engellenebilmesinin mümkün olup olmadığı sorununun tarihsel gelişimi çerçevesinde, devir yasağı anlaşmasının hukuki niteliği incelenmektedir. Üçüncü bölümde, devir yasağı anlaşmasının hukuki etkileri açıklanmakta; geçerliliği ve yorumuna ilişkin özellik arz eden meseleler paylaşılmaktadır. Dördüncü bölümde, para alacakları bakımından devir yasağı anlaşmasının mutlak etkisinin sınırlandırıldığı karşılaştırmalı hukuktaki ulusal ve uluslararası düzenlemeler incelenmekte ve bu düzenlemeler göz önünde tutularak BK 183/I hükmünün yerindeliği hakkında bir görüş oluşturmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to the Art. 183/I of Turkish Code of Obligations, nature of the receivable, contract or law may restrict assignment of the receivable. Main subject of this dissertation is the assignment restriction agreed with a contract (non-assignment agreement - pactum de non cedendo). In the first part, assignment restrictions resulting from nature of receivables and law are briefly reviewed; general characteristics of contractual assignment restrictions are shown; contractual assignment restrictions are distinguished from other types of assignment restrictions. In the second part, within the framework reflecting historical development of the controversial legal issue, whether it is or it has to be permissible to prevent assignment of receivables by contract, legal nature of the non-assignment agreement is examined. In the third part, in accordance with Turkish law, legal effects of the non-assignment agreement are explained; specific issues regarding its validity and interpretation are shared. In the fourth part, certain national and international regulations limiting the absolute (third party) effect of non-assignment clauses agreed for monetary receivables are analyzed, and considering these regulations it is sought to form an opinion regarding the legitimacy of Art. 183/I of the Turkish Code of Obligations.