Evre IIIb 64 küçük hücre dışı akciğer kanserli hastada eş zamanlı ve ardışık kemoradyoterapinin karşılaştırmalı iki yıllık cevap oranları
Comparative two-year response rates of concurrent versus sequential chemoradiotherapy in 64 patient with non-small cell cancer
- Tez No: 656699
- Danışmanlar: DR. HAZİM ORHAN KIZILKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Opere olamayan küçük hücre dışı akciğer kanserli hastalar sürekli güncellenen tedavi modalitelerine rağmen tatmin edici olmayan sağkalım sürelerine sahiptir. 1995 'li yıllardan itibaren Evre III B hastalıkta radyoterapiye kemoterapinin eklenmesinin daha iyi yanıt oranlarına neden olduğu gösterilmiştir. Ancak ardaşık tedavide radyoterapinin kemoterapiden sonraya bırakılması lokorejionel kontrol oranlarında sorunlara yol açmıştır. Düşük olan sağkalım süreleri eş zamanlı kemoradyoterapiyi gündeme getirmiştir. Bu çalışmada da eş zamanlı kemoradyoterapinin ardaşık kemoradyoterapiye göre daha üstün cevap oranlarına sahip olduğunu göstermeyi amaçladık. Eş zamanlı tedavide uygulanan kemoterapinin radyoterapiye cevabı potansiyalize edeceği ve cevap oranlarını artıracağı düşünüldü. 1. Grup hasta kolunda 2 kür indüksiyon kemoterapisini takiben radyoterapi ile birlikte eş zamanlı haftalık kemoterapi uygulandı. Radyoterapi bitiminde 4 kür daha konsolidasyon kemoterapisi verildi. Kemoterapi seçimi olarak 17 hastaya paklitaksel / carboplatin , 15 hastaya docetaksel / ciplatin rejimi uygulandı. Tüm hastalar toplam 60 Gy eksternal radyoterapi aldı.2. Grup hasta kolunda 3 kür kemoterapi sonrası hastalar tek başına radyoterapiye alındı. Radyoterapi bitiminden sonra 3 kür daha kemoterapi verildi. Kemoterapi seçimi olarak 7 hastaya paklitaksel / carboplatin , 7 hastaya docetaksel / ciplatin , 6 hastaya vinoralbine / cisplatin , 5 hastaya cisplatin / etaposid, 7 hastaya gemsitabine / cisplatin rejimi uygulandı. Tüm hastalar toplam 60 Gy eksternal radyoterapi aldı. Çalışma sonucunda tam yanıt oranları konkomitan kemoradyoterapi lehine yüksek çıkmışdır. Konkomitan kolda 16 hastada tam yanıt görülürken (%50) ardışık kolda bu sayı 11 olmuşdur.(%34.3) (p:0.1) Parsiyel yanıt oranları eş zamanlı kolda %21, ardışık kolda ise %25 olarak gerçekleşmişdir.(p:0.38) Stabil hastalık eş zamanlı kolda 6 hastada ( %18.7) görülürken ardışık kolda 8 hastada (%25) görüldü.(p:0.27) Progresyon oranları eş zamanlı kolda daha düşük olmuşdur. Eş zamanlı kolda 3 hastada(%9.3) progresyon tespit edilirken ardışık kolda 5 hastada(15.6) tedavi sonrası progresyon gelişmişdir.Tam yanıt oranlarının eş zamanlı kol lehine yüksek çıkmasına rağmen istatistiksel bir anlam oluşturmamasının nedeninin yetersiz hasta sayısı olduğu düşünülmüştür. Sonuç olarak eş zamanlı tedavinin ardışık tedaviye göre daha iyi olan sonuçları erken sistemik mikrometastazları kontrol özelliği yanında artmış lokorejyonel stabilite oranlarına bağlıdır. Taksan grubu ilaçlar sitostatik etkilerinin yanı sıra radyosensitif özellikleri ile radyoterapinin etkisini potansiyelize etmektedir. Bulgular eş zamanlı kemoradyoterapinin evre III B hastalıkta en önde gelen tedavi rejimi olduğu yönündeki literatür bilgisini doğrulamaktadır. Yine de bu grup hastada elde edilen olumlu sonuçlara rağmen göreceli olarak düşük olan sağkalım verileri yeni ve daha etkili tedavi seçeneklerine olan ihtiyacı düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Patients with inoperable non-small cell lung carcinoma have unsatisfactory survival rates despite of continious update of treatment modalities. It has been shown that addition of chemotherapy o radiotherapy has resulted with beter survival rates in stage III B disease since from the year 1995. But leaving radiotherapy after chemotherapy in the sequential treatment led to problems of locoregional control rates. Low survival rates have put concomitant chemoradiotherapy down on the agenda. In this study we aimed to prove superior respons retes of concomitant chemoradiotherapy to sequental chemoradiotherapy. It is thought that chemotherapy administered in concomitant treatment could potancialise the response to radiotherapy and increase response rates. Patients in the first group has taken 2 regimens of induction chemotherapy followed by radiotherapy and concomitant weekly chemotherapy. Another 4 regimens of consolidation chemotherapy is administered by the ending of radiotherapy. As the chemotherapy selection 17 patients have taken paclitaxel/carboplatin, and 15 patients decotaxel/ciplatin regimen. 60 Gy external radiotherapy have been administered to all patients. Patients in the 2nd group have taken 3 regmens of chemotherapy followed by radiotherapy alone. After finishing the radiotherapy another 3 regimens of chemotherapy are applied. As the chemotherapy selection 7 patients had been taken paclitaxel/carboplatin, 7 patients had been taken docetaxel/ciplatin, 6 patients had been taken vinoralbine/cisplanin, 5 patients had been taken cisplatin/etaposid, 7 patients had been taken gemsitabine/cisplatin. A total of 60 Gy radiotherapy is administered to all patients. Full response rates are higher in concomitant ckemoradiotherapy in the study results. İn the concomitant group 16 patients show full response(50%), while this nuber is 11 (34.3%) in the sequental group (p:0.1). Partial response rates are 21% in the concomitant group, and 25% in the sequental group (p:0.38). Stable illness rates are 6 patients (18.7%) in the concomitant group and 8 patients (25%) in the sequental groups (p:0.27). progression rates are lower in the concomitant group. Progression is identified in 3 patients in the concomitant group (9.3%), and 5 patients in the sequental group (15.6%). Despite of being full response rates higher in the concomitant group, having no statistical significance can be explained with the insufficent low patient quantity. As a result, beter outcomes of concomitant therapy compared with the sequental therapy is due to beter control of the micrometasteses and enhanced locoregional stability. Taxan group medicine are sitostatic together with potencialising radiotherapy with their radiosensitive properties. Findings confirm the literature about concomitant chemoradiotherapy being first option in stage IIIB disease. But stil, despite of positive results in this group of patients, relatively low survival rate data suggest the need for new and more efficient treatment options.