A cross-country analysis on the effects of green energy innovation on manufacturing performance: Evidence from OECD countries
Yeşil enerji inovasyonun imalat performansı üzerine etkilerinin ülkeler arası analizi: OECD ülkelerinden kanıtlar
- Tez No: 656706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSTEMİ BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yeşil inovasyonlar, çevre kirliliğini en aza indirerek, kaynak kullanımını azaltarak ve enerji verimliliğini artırarak çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunur. Bu nedenle, çevresel açıdan sürdürülebilir ekonomik büyüme sağlamak için yeşil yeniliklerin endüstriyel süreçlere yerleştirilmesi hayati önem taşımaktadır. Bu önemine rağmen, literatürde yeşil yeniliklerin imalat performansı üzerindeki etkilerini ampirik olarak analiz eden nispeten az sayıda çalışma bulunmaktadır. Ayrıca, mevcut literatürde yeşil inovasyonların imalat üretkenliğini olumlu ya da olumsuz etkileyip etkilemediği konusunda fikir birliği yoktur. Bu nedenle, bu tez yeşil yeniliklerin imalat üretkenliği üzerindeki etkileri üzerine ampirik araştırmayı genişletmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, 1990-2016 yılları arasında 17 OECD ülkesi için yeşil yenilik ve üretim verimliliği hakkında veriler analiz edilmiştir. Hem panel VECM / VAR hem de zaman serileri Otoregresif Dağıtılmış Gecikme (ARDL) yöntemleri kullanılmıştır. Panel veri analizlerinin sonuçları yeşil yeniliklerin çoğu durumda imalat verimliliği üzerinde olumsuz ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, zaman serisi analizinin sonuçlarına göre, çoğu ülke için etkisi önemsiz iken, yeşil yeniliğin üretim verimliliği üzerinde Japonya, Almanya, İtalya ve Fransa için önemli etkileri olduğuna dair kanıtlar bulduk.
Özet (Çeviri)
Green innovations contribute to environmental sustainability by minimizing environmental pollution, decreasing resource use, and increasing energy efficiency. Therefore, in order to achieve environmentally sustainable economic growth, it is vital to embed green innovations into industrial processes. Despite its importance, there are relatively small numbers of studies in the literature that empirically examine the effects of green innovations on manufacturing performance. Moreover, there is no consensus in the existing literature on whether green innovations positively or negatively affect manufacturing productivity. Therefore, this thesis aims to extend the empirical research on the effects of green innovations on manufacturing productivity. To this end, data on green innovation and manufacturing productivity for seventeen OECD countries over the period between 1990 and 2016 is analyzed. Both panel VECM/VAR and time series Autoregressive Distributed Lag (ARDL) methodologies are employed. Results of panel data analyses suggest that green innovations have in most cases a negative and statistically significant effect on manufacturing productivity. Moreover, according to results of the time series analysis on data of individual countries, while for most countries the effect is insignificant, we found evidence on significant effects of green innovation on manufacturing productivity for Japan, Germany, Italy, and France.