İlkokul sosyal bilgiler öğretimine yönelik uyarlanabilir bir öğrenme ortamının tasarlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi
Designing, implementing and evaluating an adaptive learning environment for primary school social studies teaching
- Tez No: 656722
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 531
Özet
Dijitalleşen dünyada değişen ve dönüşen eğitim süreciyle bireysel özelliklere uygun öğrenme ortamlarına daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda öğrenenlerin bireysel özelliklerine göre öğrenme sürecini kişiselleştiren uyarlanabilir öğrenme, önemli fırsatlar sunmaktadır. İlkokul 4. Sınıf Sosyal Bilgiler dersinde başarı ölçütlü uyarlanabilir bir öğrenme ortamının tasarlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi amaçlanan bu çalışma, çok aşamalı karma yöntemle desenlenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, 145 öğrenciden elde edilen verilerle Sosyal Bilgiler dersinde akademik başarı üzerinde etkili olan öğrenen özellikleri incelenmiştir. Bu aşamada öğrenenlerin öğrenme biçimlerinin, ön bilgilerinin ve ilgilerinin başarıları üzerinde etkili olduğu belirlenmiş ve aşama sonunda uyarlanabilir bir öğrenme ortamı tasarlanmıştır. Çalışmanın diğer aşamalarında, tasarlanan öğrenme ortamı 36 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen deneysel bir işlemle uygulanmış ve değerlendirilmiştir. Ölçekler, görüşme, gözlem ve araştırmacı günlüğüyle elde edilen verilerin analizlerine göre; tasarlanan öğrenme ortamının öğrencilerin akademik başarıları, bağımsız ve işbirlikli öğrenme becerileri üzerinde olumlu etkisinin bulunduğu, öğrenme biçimlerinden kaynaklı başarı farkını kapatmada da etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca tasarlanan öğrenme ortamındaki öğretim sürecinde öğrencilerin eğlendikleri, motive oldukları ve öğretim sürecine aktif katılım gösterdikleri ortaya çıkmıştır. Çalışma sonunda uygulayıcı ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the changing and transforming educational process in the digitized world, learning environments suitable for individual characteristics are needed. In this context, adaptive learning that personalizes the learning process based on the individual characteristics of the learners offers crucial opportunities. This study, which aimed to design, implement, and evaluate an adaptive learning environment with achievement criteria in primary school 4th grade Social Studies course, was designed as a multi-stage mixed method. In the first stage of the study, learner characteristics that affect academic achievement in the Social Studies course were examined by analyzing the data collected from 145 students. At this stage, it was determined that the learning styles, prior knowledge, and interests of the learners had an impact on their success, and in the end, an adaptive learning environment was designed. An experimental procedure was carried out with 36 participating students for the application and evaluation of the designed learning environment in the other stages. According to the analysis of the data obtained by scales, interviews, observations, and researcher's diary, the designed learning environment had positive effects on students' academic achievements, independent and collaborative learning skills, and was effective in closing the achievement gap caused by learning styles. It was also observed that students were entertained, engaged, and actively involved in the learning process in the designed learning environment. Suggestions for researchers and practitioners were offered based on the results of the study.