Savaş görmüş ergenlerin gelecek beklentisi ile öznel iyi oluşları arasındaki ilişkide manevi iyi oluşun rolü
The role of spiritual well-being in relationship between future expectation and subjective well-being in war-exposed adolescents
  1. Tez No: 656728
  2. Yazar: ŞERİFE ALTUNBEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma ile Savaş görmüş ergenlerin gelecek beklentisi ile öznel iyi oluşları arasındaki ilişkide manevi iyi oluşun rolü ortaya konmak istenmiştir. Bu amaç doğrultusunda İstanbul ilinde 14-18 yaş aralığında yer alan 300 Suriyeli ergen birey tesadüfi örneklem yolu ile seçilmiştir. Belirlenen örnekleme kişisel bilgi formu, ergen gelecek beklenti ölçeği, ergen öznel iyi oluş ölçeği ve spiritüel iyi oluş ölçeğinden meydana gelen bir anket uygulaması yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21 İstatistik programı kullanılmış olup, ölçeklerin birbirleri ile karşılaştırılması aşamasında Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda savaş görmüş ergenlerin benlik algılarını ve özgüvenlerini göz önüne koyan bazı değişkenler arasındaki ilişkilerde manevi iyi oluşun rolünün olduğu gözlemlenmiştir. Fakat manevi iyi oluş rolünün ergenlerde gelecek umudunun, hayattan beklentilerin şekillenmesinde ve hayallere kavuşulmasında öznel iyi oluş kadar ön planda olmadığı sonucu elde edilmiştir. Bu araştırma ile manevi iyi oluş rolünün savaş görmüş ergenlerin gelecek beklentileri ve öznel iyi oluş düzeyleri üzerindeki etkisinin daha kapsamlı çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With this research, the role of spiritual well-being in the relationship between the expectation of the future adolescents and the subjective well-beings was tried to be revealed. For thispurpose, 300 Syrian adolescents between the ages of 14-18 in Istanbul were selected by random sampling.A questionnaireconsisting of personalinformation form, adolescent expectation scale, adolescent subjectivewell-being scale and spiritualwell-being scale was performed. SPSS 21 Statistics program was used to analyzethe data, and theKruskal-Wallis test was used to comparethe scales with each other. As a result of the research, it has been observed that spiritualwell-being plays a role in the relationships between some variables that consider self-perceptionsand self-confidence of adolescents who have fought war. However, it was concluded that the role of spiritualwell-being in adolescents is not as important as subjectivewell-being in shapingexpectationsanddreams of life.With this research, it is thought that the effect of spiritualwell-being role on future expectations and subjectivewell-beinglevels of adolescents who have suffered war will shedlight on more comprehensive studies.