Kronik obstruktif akciğer hastalarında karotis intima mediya kalınlığı ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Association between carotis intima media thickness and coronary artary disease
- Tez No: 656736
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET AMAÇ: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) nefes darlığıyla ortaya çıkan hipoksi derecesinin artmasıyla sağ ventrikül (SaV) fonksiyonlarının kötüleşmesiyle giden kronik bir hastalıktır. Yapılan çaışmalarda KOAH'ta hipoksi ve sistemik inflamasyona ikincil olarak Karotis intima media kalınlığının (KİMK) arttığı gösterilmiştir. Çalışmanın amacı KOAH'lı olgularda KİMK ile SaV fonksiyonları arasındaki ilşkiyi değerlendirmektir. MATERYAL METOD: Daha önce KOAH tanısı konulmuş olan ve kardiyak şikayetlerle kardiyoloji polikliniğine başvuran 108 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara rutin olarak ekokardiyografi yapıldı ve SaV fonksiyonları değerlendirildi, karotis ultrasonografi ile KİMK hesaplandı. Çalışmaya alınan KOAH'lı hastalar GOLD sınıflamasına göre alt gruplara ayrıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan KOAH tanılı hastaların ortalama KİMK değeri 1.34±0.26 saptandı. Ortalama FEV1 (1. saniye zorlu ekspiryum volümü) (% predikte edilen) değeri 66±11 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
AIMS: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD), generally manifests itself with dyspnea, with increasing hypoxia it disturb the right ventricle function also. This study shows the increasing of Carotid intima media thickness (CIMT) because of hypoxia and systemic inflammation due to COPD. The aim of this study was to assess the relationship between CIMT and RV functions in COPD patients. METHODS: 108 patients with history of COPD patients were included in this study, evaluation of RV by echocardiography was done to all participants in our cardiology clinic. Carotid intima media thickness measured by carotid ultrasonography were performed in all patiens. The COPD patient who included in this study was classified according to GOLD classification. RESULTS: COPD patients participated in the study. Average value of CIMT 1.34±0.26 is founded. Average value FEV1(Forced expiratory volume in one second) (% tagged predicted) 66±11 detected.