Flört şiddet tutumu ve depresyon düzeyinin talep etme geri çekilme iletişim örüntüsü üzerindeki etkisi
The influence of the dating violence attitude and depression level on demand withdraw communication patterns
- Tez No: 656738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, flört şiddet tutumu ve depresyon düzeyinin talep etme-geri çekilme iletişim örüntüsü üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi'nin çeşitli bölümlerinde eğitim gören yüz altmış yedi kadın, yüz otuz iki erkek olmak üzere toplam iki yüz doksan dokuz üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların süregiden ya da önceden yaşamış oldukları en az 3 ay süren düzenli bir ilişkileri olması koşulu aranmıştır. Romantik bir ilişki yaşamıyor olmak dışlama ölçütü olarak kabul edilmiştir. Çalışmaya katılacak öğrenciler kolay örneklem yoluyla seçilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçekler toplu halde ve sınıf ortamında uygulanmıştır. Araştırma verileri, Demografik Bilgi Formu, İletişim Şekilleri Ölçeği Formu, Flört Şiddeti Tutum Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde, IBM SPSS-25 programından yararlanılmıştır. Talep etme-geri çekilme iletişim örüntüsü, ilişkide şiddet tutumu ve depresyonun, demografik değişkenlere göre değişip değişmediğini değerlendirmek amacıyla Tek Yönlü Varyans Analizleri çalıştırılmıştır. Yine bu değişkenler arasında anlamlı ilişkiler bulunup bulunmadığını değerlendirmek için korelasyon analizleri kullanılmıştır. Katılımcıların depresyon düzeyinin ve flört şiddet tutumunun talep etme geri çekilme iletişim örüntüsü üzerindeki yordayıcı etkisinin değerlendirilmesi için çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the predictive effect of dating violence attitudes and depression on the demand-withdraw communication pattern. The research involves a total of two hundred ninety nine university students, one hundred and sixty nine female and one hundred and thirty two men, after exclusion, who are studying in various departments of Hacettepe University. Participants were required to have an ongoing or steady relationship that lasted at least three months. Thus, not having a romantic relationship was considered as an exclusion criterion. The students who participated in the study are selected through convenience sampling. The scales that are used in the study were applied collectively and in the classroom environment. Research data were collected using Demographic Information Form, Short Communication Pattern Scale, Flirting Violence Attitude Scale and Beck Depression Inventory. IBM SPSS-25 program was used in the statistical evaluation of the data. One-Way Analysis of Variances were run to assess whether the demand-withdrawal communication pattern, dating abuse and depression change according to demographic variables. Correlation analyses were used to evaluate whether there are significant relationships between these variables. Multiple regression analyses were conducted to examine the predictive effect of depression level and dating violence attitudes on the demand-withdraw communication pattern.