Flört şiddeti ve flört şiddetine yönelik tutumun anksiyete ve depresyon düzeyleriyle ilişkisinin incelenmesi
The relationship between dating violence, attitudes toward dating violence and depression, anxiety
  1. Tez No: 508670
  2. Yazar: BAHAR CİNAL
  3. Danışmanlar: DR. NAZLI BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırmada, flört şiddeti, flört şiddetine yönelik tutumun, depresyon ve anksiyete ile ilişkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır Yöntem: Araştırma, medeni durumu evli olmayan ve yaşamı boyunca en az bir flört ilişkisi yaşamış olan 289'u kadın ve 32'si erkek toplam 321 erişkin katılımıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında veri toplama araçları Sosyodemografik Özellikler ve Bilgi Formu, Romantik İlişkiyi Değerlendirme Ölçeği (RİDÖ), Flörtte Şiddete Yönelik Tutum Ölçekleri (FŞYTÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularımıza göre; flört şiddetine maruz kalan kadınların depresyon ve anksiyete puanları, flört şiddetine maruz kalmayan kadınların depresyon ve anksiyete puanlarına göre daha yüksektir (p,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this research was to analyze the relationship between dating violence, attitudes toward dating violence, depression and anxiety level. Method: The sample includes a total of 321 participants with 289 women and 32 men, who voluntereed to participate using Surveey online survey system. All participants were applied Socio-demographic Characteristics and Data Form, Romantic Relationship Assessment Inventory, The Attitudes towards Dating Violence Scales, Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory. Results: The results of the analysis shows that dating violence victim women's depression and anxiety levels higher than nonvictim women's depression and anxiety levels (p,05).