Genç yetişkinlerde flört şiddetine yönelik tutum ile depresyon arasındaki ilişkide öz şefkatin aracı rolü
The mediator role of self-compassion in the relationship between attitudes towards dating violence and depression in young adults
- Tez No: 778237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU GÖKMOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada, genç yetişkinlerde flört şiddetine yönelik tutumlar, öz şefkat ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya 401 kişi katılmıştır (148 erkek ve 253 kadın). Katılımcıların yaş ortalaması 30.32±6.71'dir. Araştırmaya katılmayı kabul edenlere, sosyodemografik bilgi formu, Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği, Öz Anlayış Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri uygulanmıştır. Araştırmada toplanan verilerin test edilmesi için istatistiksel analiz yöntemleri uygulanmıştır. Grupların karşılaştırılması için bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Flört şiddetine yönelik tutumlar, öz şefkat ve depresyon arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyonu, Hiyerarşik Regresyon Analizi uygulanmıştır. Ayrıca, flört şiddete yönelik tutumlar ve depresyon arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracı rolü analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, cinsiyet, gelir düzeyi, medeni durum ve ilişki durumu değişkeni bakımından flört şiddetine yönelik tutumlar, depresyon ve öz şefkat puanlarında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca, öz şefkat ile flört şiddetine yönelik tutumlar istismar alt boyutu ve depresyon arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki saptanmıştır. Katılımcıların depresyon puanları ile flört şiddetine yönelik tutumlar istismar ve şiddet alt boyutları arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki saptanmıştır. Katılımcıların flört şiddetine yönelik tutumları öz şefkat ve depresyon puanları tarafından anlamlı düzeyde yordanmaktadır. Aracı rol analizi bulgularına göre, flört şiddetine yönelik tutumlar istismar alt boyutunun depresyon puanlarıyla ilişkisinde öz-şefkatin aracı etkisinin anlamlı olduğu saptanmıştır. Araştırma bulguları, flört şiddetine yönelik tutumlarla ilişkili risk ve koruyucu faktörlerin anlaşılması bakımından önemli bulgular sunmaktadır. Araştırmanın bulguları literatür ışığında tartışılmıştır. Araştırma ve pratik alanlarında bulgulardan faydalanılabileceği ve gelecekte yapılacak çalışmalarla desteklenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship of attitudes towards dating violence with self-compassion and depression levels in adults was examined. 401 people (148 men and 253 women) participated in the study. The mean age of the participants was 30.32±6.71. Sociodemographic information form, Attitudes towards Violence in Close Relationships Questionnaire, Self-Compassion Scale and Beck Depression Inventory were applied to those who agreed to participate in the study. Statistical analysis methods were used to test the data collected in the study. Independent sample t-test and ANOVA were used to compare groups. Pearson Correlation and Hierarchical Regression Analysis were applied to examine the relationship between attitudes towards dating violence, self-compassion and depression. In addition, the mediating role of self-compa*ssion in the relationship between attitudes towards dating violence and depression was also analyzed. According to the findings obtained in the study, significant differences were found in attitudes towards dating violence, depression and self-compassion scores in terms of gender, income, marital status and relationship status. In addition, a negative and significant relationship was found between self-compassion and attitudes towards dating violence, abuse sub-scale and depression. A positive and significant relationship was found in the depression scores of the participants with the attitudes towards dating violence, abuse and violence sub-dimensions. Participants' attitudes towards dating violence were significantly predicted by self-compassion and depression scores. According to the mediator role analysis findings, it was determined that the mediating effect of self- understanding was significant in the relationship between the attitudes towards dating violence and the depression scores of the abuse sub-dimension. The research findings provide important findings in terms of understanding the risk and protective factors associated with attitudes towards dating violence. It is thought that the findings can be benefited from in the fields of research and practice and supported by further studies.