Trabzon ve çevresi davranış folkloru üzerine bir araştırma
A research on the behavior folklore of Trabzon region
  1. Tez No: 656748
  2. Yazar: BUSE ASENA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Trabzon kent merkezi çevresinde gerçekleştirilen folklorik davranışlar odağında gözlem ve mülakat yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde davranış bilimlerinin davranış tanımlarına, sınıflamalarına, davranışın kökenine ve belirleyicilerine dönük nazariyelerine ek olarak davranış analizlerinin yaygın etkisine dair görüşlere dönük değerlendirmelere yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde“davranış”kavramının kökeni, belirleyicileri ve türevi bütüncül biçimde ele alınmaya çalışılmış, bu konuda gerçekleştirilen multidisipliner çalışmaların bakış açıları ve yöntemleri ortaya konulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde oldukça geniş inceleme alanına ve konu çeşitliliğine sahip Beden Folkloru hakkında verilen bilgilerden sonra Davranış Folkloru'nun niteliği, kapsamı, araştırma ve değerlendirme yöntemlerine dair değerlendirmelere ve bu yeni alanın beden folkloru ile ilişkisine dönük görüşler ortaya konulmuştur. Genelde Türkiye, özelde ise Doğu Karadeniz sosyo-kültürel yapısı içinde davranış karakteristikleri ile fark edilebilir örneklemlere sahip Trabzon'da gerçekleştirilen alan araştırmalarıyla ulaşılan veriler üçüncü bölümde davranış folklorunun bir önceki bölümde çizilen çerçevesiyle uyumlu biçimde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son kısmında sonuç niteliği taşıyan değerlendirmelere yer verilmiş; folklorik davranışların taşıdığı anlamlar ve semboller değerlendirilmiş, geniş çaplı olarak uygulanabilirliğine dönük öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which is carried out using observation and interview methods with the focus of folkloric behaviors around Trabzon city center, consists of three parts. In the introduction part, behavioral sciences' theories about behavioral definitions, classifications, origins and determinants of behavior, as well as evaluations regarding the widespread effect of behavior analysis are included. In the first part of the study, the origins, determinants and derivatives of the concept of“behavior”are tried to be addressed in a holistic manner, and the perspectives and methods of multidisciplinary studies conducted on this subject are presented. In the second part of the study, after the information given about Body Folklore, which has a wide area of study and a variety of topics, views on the quality, scope, research and evaluation methods of Behavioral Folklore and the relationship of this new field with body folklore were presented. In general, Turkey has been evaluated in a manner consistent with the framework outlined in the previous section of the behavior of folklore in the third chapter in particular the Eastern Black Sea socio-cultural structure and in behavior characteristics with recognizable sample in Trabzon with the performed field research accessible data. In the last part of the study, conclusive evaluations are included; The meanings and symbols of folkloric behaviors were evaluated, suggestions for their wide-ranging applicability were put forward.