DMÖN destekli STEM uygulamalarının oran – orantı ve yüzdeler konusunda etkisinin incelenmesi
Determining the effects of STEM practices supported by dynamic mathematics learning objects on ratio – proportion and percentages
- Tez No: 656747
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN GÜLCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Gerçek yaşam problemleri bağlamında geliştirilen, DMÖN destekli STEM uygulamalarıyla desteklenen matematik derslerinin öğrencilerin oran-orantı ve yüzdeler konusundaki başarılarına, STEM'e yönelik tutumlarına ve bilgisayarca düşünme becerilerine etkisini incelemek ve çalışmaya yönelik öğrenci görüşlerini belirlemektir. Yöntem: Çalışmada karma araştırma yöntemlerinden çeşitleme deseni kullanılmıştır. Uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen çalışma grubu Bayburt ilindeki iki ortaokulda öğrenim gören 89 7. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak başarı testi, STEM'e yönelik tutum ölçeği, BDBD ölçeği ve öğrenme günlüğü kullanılmıştır. Verilerin analizinde t-testi, ANCOVA ve içerik analizi kullanılmıştır. Bulgular: Ulaşılan bulgulara göre deney ve kontrol grupları arasında başarı ve STEM'e yönelik tutum açısından deney grupları lehine anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Bilgisayarca düşünme becerisi açısından ise yaratıcılık boyutunda bir okulda anlamlı farklılık görülmezken diğer boyutlar açısından deney grupları lehine anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Öğrencilerin bu uygulamalarla öğrenmeye yönelik görüşlerinin genellikle pozitif olduğu belirlenmiştir. Öğrenciler, uygulamaların daha kolay, hızlı ve eğlenceli öğrenme sağladığını, konuyu somutlaştırdığını, derse karşı ilgiyi artırdığını ve gerçek yaşamla okul öğrenmeleri arasında bağlantı kurmalarını sağladığını belirtmişlerdir. Öğrenciler geliştirilen DMÖN'e ilişkin ise kullanımının kolay, motive edici, eğlenceli öğrenme ortamı sunan, aktif katılım ve ürün oluşturma fırsatı sağlayan nesneler oldukları yönünde görüş belirtirken bazı öğrenciler bilgisayar kullanımının öğrenmeyi bazen zorlaştırdığını belirtmiştir. Sonuç: DMÖN destekli STEM uygulamaları başarıyı pozitif yönde etkilemekte ve daha anlamlı öğrenme sağlamaktadır. Yürütülen çalışmanın STEM alanlarında olumlu tutum geliştirdiği ve bilgisayarca düşünme becerilerini büyük ölçüde olumlu etkilediği görülmüştür. Bu nedenle matematik alanında STEM temelli uygulamalara ve bilgisayar teknolojilerine yer verilmesinin STEM'e yönelik tutuma, bilgisayarca düşünme becerisine ve öğrenmeye katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: To examine the effect of mathematics lessons developed in the context of real life problems and STEM practices supported by mathematics learning objects on the success of students in ratio-proportion and percentages topics, students' attitudes towards STEM and computational thinking skills and to determine the students' opinions about the study. Method: The triangulation design, one of the mixed research methods, was used in the study. The sample group -determined with the appropriate sampling method- consists of 89 7th grade students studying in secondary schools in Bayburt/Turkey. Achievement test, the attitude towards STEM scale, computational thinking levels scale, and learning diaries were used as data collection tools. T-test, ANCOVA, and content analysis used in analyzing data. Findings: According to the findings, it was determined that there is a significant difference between the experimental and control groups in terms of success and attitude towards STEM in favor of the experimental groups. In terms of computational thinking skills, while there was no significant difference in creavity dimension in a school, it was found that there was a significant difference in favor of the experimental groups in terms of other dimensions of computational thinking. Students' views on learning with STEM practices were generally positive. Students stated that these practices provide easier, faster and joyfull learning. They also stated that these practices made learning subjects more concrete to learning, and increased interest in the lesson and enabled them to etablish a connection between real life and school learning. Regarding to developed dynamic mathematics learning objects, students stated that these objects are easy to use, motivating, provide joyfull learning enviroment, active participation and opportunity to create products while some students stated that using computers made learning difficult sometimes. Results: STEM practices supported by dynamic mathematics learning objects effected success and provided more meaningful learning. It was observed that the study conducted developed positive attitudes in STEM fields and positively effected most dimensions of computational thinking skills. For this reason, including STEM-based practices and using computer technologies in education will contribute to the attitude towards STEM fields, computational thinking skills and learning.