Füzelerdeki güdümleme sistemlerinin analizi ve karşılaştırılması
Analysis and comparison of guidance systems in missiles
  1. Tez No: 656759
  2. Yazar: MEHMET TOPALÖMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM GÜNDOĞAN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezin konusu, füzelerde yönlendirme sistemlerinin analizi ve karşılaştırılmasıdır. Başta ülkemizde ve tüm dünyada savunma teknolojileri alanındaki gelişmeler geçmişten günümüze değin her zaman güncelliğini korumakta ve özellikle füzeler hakkındaki tez konusunun seçilmesi ve araştırılmasını cazip kılmaktadır. Ülkeler arasında devam eden soğuk savaşlar, teknolojik rekabet ve askeri stratejik hamleler devam ekmektedir. Bu nedenle füzeler, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de ülkelerin askeri ve savunma alanlarında güç sahibi olmalarını gerektiren temel faktörlerden biridir. Günümüzde sadece bir düğmeye basılarak bir şehri yok edebilecek güdümlü füze sistemleri bulunmaktadır. Füzeler itme kuvvetli bir platformdan fırlatılsalar da, seyir planına göre hedefi arayan araçlardır. Oysa, güdümlü roketler olarak tanımlanabilecek füzeler, yönlendirme sistemleri ile otonom olarak hedefe kilitlenip hedefe ulaşabilmektedir. Buna bağlı olarak, füzelerdeki güdüm sistemleri hala geçerliliğini ve teknolojik sürekliliğini korumaktadır. Hedefin lokasyonuna, rotasına, fiziksel özelliklerine, miktarlarına ve aktif olup olmadığına bağlı olarak çeşitli yönlendirme yöntemleri üretilmiştir. Güdümlü füzeler, yüksek patlayıcı bombaları havada iken çok uzun mesafelerde hedeflerine ulaştırabilecek hassasiyetli süpersonik uçuş olanakları ve bilgisayar üzerinden yönlendirebilme kabiliyetine sahiptirler. Güdümlü füzeler, operasyonları tehdit etmek için yeni bir boyut eklemiştir. Bu yeni alan, süpersonik hızlara ulaşan ve olağanüstü bir yüksekliğe ulaşan füzeler tasarlamak için çok yüksek teknoloji ve mühendisliğe ihtiyaç duymaktadır. Bu yeni hız ve yükseklik, pilotların kullandığı jet uçaklarını geride bırakmıştır. Bu nedenle, füzelerin sürekli araştırılması ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, dört farklı tipte tasarlanan füzelerin güdüm sistemlerinin çalışma prensipleri incelenmekte ve farklı algoritmaların uçuş sırasında karşılaştırması yapılmaktadır. Bu tez, hem teorik hem de uygulamalı olan bir çalışmadır. Basit yapıda füze ve güdüm sistemleri tasarlanmış, analiz edilmiş ve karşılaştırmaları yapılmıştır. Füzelerin dizaynında Rocket Simülatör programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is Analysis and Comparison of Guidance Systems in Missiles. Developments in the field of defense technologies, especially in our country and all over the world, have always been up-to-date from the past to the present, and it is especially attractive to choose and research the thesis topic on missiles. The ongoing cold wars, technological competitions and military strategic moves have been continued between the countries. Therefore, missiles are one of the fundamental factors that require countries to have power in military and defense areas, as in the past, today and in the future. Today, there are guided missiles systems that can destroy a city at the press of a button. Although missiles are launched from a platform with a thrust, they are vehicles that seek the target accordance with a navigational plan. Yet, missiles which can be defined as guided rockets, can be locked into the target autonomously with the guidance systems and reach the target. Moreover, guidance systems in missiles still keep the validity and technological continuity. Various guidance methods have been produced depending on the location, the route, physical properties, quantities pf the target and also whether it is active. Guided missiles have high precision super sonic flight capabilities that can deliver high explosive bombs to their targets at very long distances while in the air, and they have the ability to be guided via computers. Guided missiles added a new dimension to threaten of operations. This new area needs very high technology and engineering to design missiles that reach supersonic speeds and reach an extraordinary height. The new speed and height left the jet planes used by pilots behind. Therefore, missiles ought to be continuously researched and developed. In this study, the working principle of the guidance system of four different types of missiles designed and compared with their different algorithms during flight. This thesis is both a theoretical and practical study. Simple missile and guidance systems have been designed, analyzed and compared in the thesis. Rocket Simulator program was used in the design of the missiles.