Hizmet sözleşmesinde iş görme borcunun ifa edilmemesi
Non-performance of the duty to work in the service contract
- Tez No: 656760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA MÜJDE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmanın konusu, hizmet sözleşmesinde iş görme borcunun ifa edilmemesidir. Hizmet sözleşmesi Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenmektedir. İşçinin işverene bağımlı olarak iş görmeyi, işverenin ise bunun karşılığında ücret ödemeyi taahhüt ettiği bir sözleşmedir. Bu nedenle, işçinin iş görme borcunu tam, doğru ve gereği gibi ifa edebilmesi büyük önem taşır. Çalışmada ilk olarak hizmet sözleşmesi tanımı, unsurları ve özellikleri bağlamında genel olarak incelenmektedir. İkinci bölümde ise iş görme borcunun hukuki niteliği ele alınmaktadır. Daha sonra iş görme edimi ifa modaliteleri (ifanın konusu, ifa yeri, ifa zamanı ve ifanın tarafları) açısından değerlendirilmektedir. Son bölümde ise ifa edilmeme halleri genel olarak açıklandıktan sonra bu hallerin hizmet sözleşmesinde doğurduğu hüküm ve sonuçlar belirtilmektedir. Bu bölümde asıl amaç Türk Borçlar Kanunu'nda hizmet sözleşmesinin ifa edilmeme hallerine özgü hangi hükümlere yer verildiğinin ve getiriliş gayesinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the non-performance of the duty to work in the service contract. The service contract is regulated in the Turkish Code of Obligations. It is a contract in which the worker undertakes to work depending on the employer and the employer to pay a wage in return. Therefore, it is very important for the worker to be able to perform duty to work fully, correctly and properly. In this study, initially, the definition of the service contract is examined in general in the context of its elements and features. In the second part, the legal nature of the duty to work is discussed. After, the act of performance is evaluated in terms of performance modalities (subject of performance, place of performance, time of performance and parties of performance). In the last section, after the non-performance conditions are explained in general, the terms and consequences of these situations in the service contract are examined. The main aim of this section is to examine which provisions specific to the non-performance of the service contract are included in the Turkish Code of Obligations and the purpose of its implementation.