Türk Silahlı Kuvvetlerinde hava savunma silahlarının etkinliğinin belirlenmesi ve hava savunma bataryasının yeniden yapılandırılması
  1. Tez No: 104206
  2. Yazar: MEHMET KABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeniden yapılanması sürecinde Kara Kuvvetlerinde kullanılan alçak irtifa hava savunma silahlarının etkinliklerinin belirlenmesi ve hava savunma bataryasının yeniden yapılandırılmasıdır. Çok amaçlı problemin çözümü için Öncelikli Hedef Programlama Yöntemi izlenmiştir. Modeldeki teknolojik katsayıların bir kısmı konunun uzmanları tarafından ancak sözlü olarak ifade edilebilmektedir. Analitik Hiyerarşi Yöntemi, modeldeki sadece sözlü ifade edilebilen teknolojik katsayıların sayısallaştaılması için kullanılmıştır. Silahların etkinlik tespitinde dikkate alman kriterler, envanterde olan silahların günümüzdeki ortak özeliklerinden teşkil edilmiştir. Model, birliklerin genel ihtiyaçlarını kapsamayı amaçlamakta ve herhangi bir değişikliğe karşı kolaylıkla uyarlanabilmektedir. Modeldeki karar değişkenleri hava savunma bataryasındaki silah sayılarını temsil etmektedir. Modelde yer alan silah çeşitleri aynı maksat için kullanılmaktadır. Ele alman silah çeşitlerinin özellikleri karşılaştınlabilir niteliktedir. Modele etki eden silah çeşitleri 40mm.'lik K/M Uçs. Topu, 20mm.'lik Oer. Topu, 35mm.'lik Oer. Topu ve Stinger Füzesidir. Modelde kullanılan sistem kısıtlan savunmaya ayrılan maliyet, birliklerin harbe hazırlık durumu ve eğitim ile ilgilidir. Bu amaçla birliklerin iaşe bedelini, birliklerin yıllık atış eğitimi maliyetini ve birliklerin kıta yükü mühimmat maliyetini kısıt olarak içeren hava savunma bataryasını yeniden yapılandırmaya yönelik model kurulmuştur. Model, öncelik sırasına göre üç hedef içermektedir: 1. Birliklerin hava savunması alınırken herhangi bir şekilde etkinlik standardının allına düşülmemesi. 2. Hava savunma silahlarının mümkün olduğu kadar karşılıklı destek mesafesinde konuşlandırılması ve çepeçevre hava savunmanın tesis edilmesi. 3. Birlikler yeniden yapılandmlırken ilave personele ihtiyaç duyulmayacak şekilde yapılandırılması. Analitik Hiyerarşi Yönteminde alternatiflerin öncelik derecelerini belirlemek için göreli ölçek kullanılmıştır. Ölçek birimleri eşit önemli, biraz daha fazla önemli, kuvvetli derecede önemli, çok kuvvetli derecede önemli, tamamıyla önemli olarak belirlenmiştir. Silahların etkinliğinin tespitinde dokuz kriter kullamlmıştır. Bu kriterler; etkili menzil, silahın basitliği, silahın dayanıklılığı, diğer sistemlerle birlikte çalışabilme özelliği, silahın ergonomisi, silahın geliştirilebilme yeteneği, silahın ağırlığı ve hareket imkanı, silahın balam kolaylığı ve silah için yedek parça temin kolaylığıdır. Analitik Hiyerarşi Yönteminde kullanılan kriterler araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Hedef Programlama Yöntemi birçok problemin çözümünde kullanılmakla beraber, çalışmadaki model araştırmacı tarafından kurulmuştur. xııAnalitik Hiyerarşi Yöntemi kullanılarak hesaplanan çıktılar modelde girdi olarak kullanılmıştır. Bu çalışmanın 2000 yılından sonraki dönemde Kara Kuvvetleri 'nin genel ihtiyaçları hakkında fikirler vereceği umulmuştur. Bu bağlamda belirtilmelidir ki, model herhangi bir değişikliğe kolayca uyarlanabilir. Modele ait sonuçlar hava savunma bataryalanndaki silah sistemlerinin yalnızca Stinger Füze Sistemlerinden oluşacağım göstermiştir. Yeni yapılanma, namlulu silahların tamamıyla terk edilmesini ve düşmanı sorgulama özelliğine sahip füzelere geçilmesini öngörmektedir. Bazı kişilerce, tamamıyla füze sistemine geçmenin doğru olmayacağının dile getirilmesi olasılık dahilindedir. Bu görüşün dayanak noktası, lançerli silahların yani füzelerin hedef tarafından hedefe varmadan rotasından saptırılabileceği gerçeğidir. Namlulu silahların mermileri hedefe kinetik enerji ile ulaştıklarından, karşı sistemlerle engellenmeleri mümkün değildir. Fakat, uçak ve helikopterlerdeki bu özelliğe karşı füzelerin de karşı koyma özellikleri daima yenilenmektedir ve bu engellemeyi aşabilecek seviyededir. Hava araçlarındaki bu özelliğin etkisi sürekli arttırılırken füzelerdeki sistemin yenilenmeyeceğini düşünmek akılcı bir davranış değildir. Yeni yapısı ile hava savunma birlikleri görevlerini daha etkin biçimde yerine getirebilecek ve uzun vadede yıllık maliyetleri azalacaktır. xııı TX. YÜKSEKÖĞRETİM KUiX-i»
Özet (Çeviri)
DETERMINING THE AIR DEFENCE BATTERY STRUCTURE AND EFFICIENCY OF AIR DEFENCE WEAPONS BY USING THE ANALYTIC HIERARCHY PROCESS AND GOAL PROGRAMMING METHODS SUMMARY The purpose of this study is to determine efficiency of short range air defence weapons which are used at Turkish Land Forces and to reorganize the air defence battery at the period of reorganization of Turkish Military Forces. In order to deal with multiple objectives, the Lexicographic Goal Programming procedure is followed. Some of the technological coefficients at the model can be explained verbally by experts. The Analytic Hierarchy Process is used to make numerical the verbal technological coefficients. Criteria which are used to determine the efficiency of weapons are based on the common properties of weapons used today. The model includes needs of military units and is easily adaptable to changes. The decision variables for the model represent the number of weapons in air defence battery. The weapon types used in the model are used for the same purpose. The characteristics of these weapons are comparable. The weapons taken into consideration are 40mm. V/M Air Defence Cannon, 20mm. Oerlikon Cannon, 35mm. Oerlikon Cannon, Stinger Missile System. The system constraints used in the model are related to cost, readiness for war, training. For this reason, the model which includes constraints as feeding cost, annual training cost, munitions cost is prepared to reorganize air defence battery. The goals of the model are as follows: 1. Minimization of underachievement of standart efficiency. 2. To place weapons in mutual support distance and have air defence all around. 3. Reorganization of air defence battery without extra person. The way of relative measurement is used in the Analytic Hierarchy Process is to prioritize the alternatives. The scale of intensities are chosen as equal important, a little more important, high important, very high important, completely important. There are nine criteria which influence efficiency of weapons. These are effective range, simplicity, resistance, property of running with other systems, being suitable for human body, possibility for development, weight and movement capasity, care easiness, plenty of spare piece. Criteria used in the Analytic Hierarchy Process are developed by the researcher. Goal Programming Process is used for solving problems. The model used in the Goal Programming Process is developed by the researcher. The outputs of the Analytic Hierarchy Process are used as inputs in the Goal Programming Method. xivIt is hoped that the analysis in this study gives a clear idea about the general needs of Turkish Land Forces for the coming years after 2000. It has to be pointed out that the model can be easily adapted to any kind of alterations in this view. The outputs of the model point out that Stinger Missile System is suggested to be used for air defence alone. Reorganization of air defence battery requires abandonment of weapons with barrel, possession of missile systems which have IFF. Some of experts say that only possession of missile systems is unwise. They say, planes and helicopters can make a missile's route different. There is no possibility for weapons with barrel. Because their bullets go through the target by using kinetic energy. But, missiles have also properties to beware of the trick caused by planes. Idea of missile is not capable to shoot planes correctly is irrational. Air defence batteries is more effective within new organization. Their annual training cost will also diminish at future. xv