Sosyal medya pazarlama uygulamalarının tüketicilerin marka imajına etkisi
Effect of the social media marketing applications on brand image of the consumers
- Tez No: 656778
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, internetin doğuşuyla birlikte ortaya çıkan sosyal medya kavramı ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte uygulanmaya başlayan sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin marka imajına etkileri incelenmiştir. İşletmelerin son yıllarda pazarlama faaliyetleri için sosyal medyayı tercih etmeleri ve marka imajının bu alanda da önem kazanması, söz konusu iki değişkenin ilişkisi üzerine bir araştırmaya yöneltmiştir. Çalışma kapsamındaki araştırmada, sosyal medya pazarlamasının marka imajına olan etkisi, bileşenler bazında çoklu regresyon analizi uygulanarak test edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, sosyal medya pazarlaması ile marka imajı arasında orta düzeyde güçlü bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, sosyal medya pazarlamasının marka imajına etkisi, markalar düzeyinde oransal olarak farklılıklar göstermiştir. Sosyal medya pazarlamasının marka imajına etkisi markalar arasında oransal farklılıklar gösterse de sonuç olarak sosyal medya pazarlamasının marka imajına olumlu yönde katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of social media marketing activities that started to be applied with the spread of social media and the social media concept that emerged with the birth of the internet on the brand image were investigated. The fact that businesses have preferred social media for their marketing activities in recent years and brand image has gained importance in this area has led to a research on the relationship of these two variables. In the research of this study, the effect of social media marketing on brand image was tested by applying multiple regression analysis on the basis of components. According to the results obtained in this research, it was concluded that there was a medium-level strong relationship between social media marketing and brand image. According to the outcomes of the research, the effect of social media marketing on the brand image indicated proportional differences at the level of brands. Although the effect of social media marketing on brand image indicated proportional differences between brands, consequently, it was seen that social media marketing contributed positively to the brand image.