Dna seçici mikrokürelerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of DNA selective microspheres
  1. Tez No: 656777
  2. Yazar: KÜBRA GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Kimya, Mikrobiyoloji, Genetics, Chemistry, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Moleküler baskılama, hedef molekül hafızalı polimerler sentezlemek ve bu sayede de hedef moleküllere karşı seçici materyaller üretmek için bilim insanları tarafından son yıllarda oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı 6 farklı canlı türünden elde edilen DNA moleküllerini Poli(Glisidil metakrilat), Poli(GMA), mikrokürelerine baskılamak ve bu polimerelere her canlı DNA'sı için ayrı seçicilik kazandırmaktır. Polimerlerin karakterizasyonu için Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Frouer Dönüşümlü İnfrared Spektroskopisi (FT-IR), Termal Analiz ve Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop Analizi yapılmıştır. DNA baskılanmış polimerlerin seçiciliklerini kıyaslamak için konfokal mikroskop görüntüleri ve GC-MS kütle analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Molecular imprinting has been widely used by scientists in recent years to synthesize target-memory polymers and thus produce selective materials against target molecules. The aim of this study is to imprint DNA molecules obtained from 6 different species into Poly(Glycidyl methacrylate), Poly(GMA) microspheres and to give these polymers selectivity for each living DNA separately. For the characterization of polymers, Scanning Electron Microscopy (SEM), Frouer Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), Thermal Analysis and Laser Scanning Confocal Microscope Analysis were performed. To compare the selectivity of DNA-imprinted polymers, confocal microscopy images and GC-MS mass analyzes were performed.