Çocukluk çağı travmalarının beslenme alışkanlıklarına etkisi
The effect of childhood trauma on nutritional habits
- Tez No: 656797
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocukluk çağı travmalarının beslenme alışkanlıklarına etkisi üzerine ilişkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Bakırköy ilçesinde faaliyet gösteren beslenme danışmanlığı merkezine başvruan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan her bir katılımcı Sosyodemografik Bilgi Formu ile Beslenme Alışkanlıkları Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (ÇÇTÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeğini (RBSÖ) doldurmuştur. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, minimum, maksimum gibi tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Verilerin analizinde parametrik testlerden faydalanılmıştır. Bağımsız iki grubun ortalamaları karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla bağımsız grupların ortalamaları karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) testi kullanılmıştır. Kategorik iki bağımsız değişkenin ilişki analizinde kikare ilişki testi, ölçeklerin güvenilirlik analizinde Cronbach's alpha katsayısı, korelasyon analizi için pearson korelasyon testi, regresyon analizi için ise çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, duygusal istismarın her gün kahvaltı yapmayan bireyler üzerinde etkili olduğu, fiziksel istismarın şu anki kilonun sağlık yönünden rahatsız etmesi üzerinde ve her gün kahvaltı yapmayan bireyler üzerinde etkili olduğu ve cinsel istismarın ise aynaya baktığında kendi görüntüsünden rahatsız olan bireyler üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Araştırmada elde edilen diğer sonuca göre, çocukluk çağı travmalarının benlik saygısı üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship of childhood trauma on the effect of nutritional habits. The sample of the study consists of individuals who applied to the nutrition counseling center in Bakırköy district of Istanbul province. Each participants in this study answered the questions in the Sociodemographic Information Form and the Nutritional Habits Information Form, the Childhood Trauma Scale (CTQ) and the Rosenberg Self-Esteem Scale (RSI). Descriptive statistics such as frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, minimum and maximum were used in the analysis of the data. Parametric tests were used to analyze the data. The independent sample t test was used to compare the means of two independent groups, and one-way analysis of variance (One-way ANOVA) test was used to compare the means of more than two independent groups. Chi-square relationship test was used in the correlation analysis of two categorical independent variables, Cronbach's alpha coefficient in reliability analysis of scales, Pearson correlation test for correlation analysis, and multiple regression analysis was used for regression analysis. According to the results of the study, emotional abuse is effective on individuals who do not have breakfast every day, physical abuse effective on the disturbance of the current weight in terms of health and individuals who do not have breakfast for every day, and sexual abuse effective on the individuals who are disturbed by their own image when they look in the mirror. According to the other result obtained in the study, it has found that childhood traumas have an effect on self-esteem. The findings obtained in the study were discussed in line with the literature.