Entegre sağlık yerleşkeleri trafik planlamasının modellenmesinin üretim- çekim ilişkileri bağlamında irdelenmesi: Kocaeli entegre sağlık kampüsü örneklemesi
Investigation of the modeling of traffic planning in integrated health campuses in the context of production-attraction relations: Example of Kocaeli integrated health campus
  1. Tez No: 656818
  2. Yazar: İBRAHİM ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLAGÜ KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sağlık tesisleri ulaşım açısından yüksek öncelikli kullanımlar arasındadır. Bu tesislerin ölçeği ve yer seçimi ulaşılabilirlik açısından önemlidir. Tesislere ulaşımı sağlayan aksların yaya, toplu taşıma ve özel araç açısından güçlü olması gerekmektedir. Aksi takdirde tesise gelirken uzun süreli zaman kayıpları gerçekleşecektir. Türkiye'de yapılmakta olan entegre sağlık kampüsleri birçok branşın tek bir kampüste toplandığı büyük ölçekli sağlık tesisleridir. Çalışmada bu ölçekte bir sağlık tesisinin trafik planlaması yönünden nasıl sonuçlar doğuracağı ve bu sonuçların etkilerinin nasıl azaltılabileceği incelenmekte olup Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü çalışma alanı olarak seçilmiştir. Kocaeli örneğinin seçilmesinin sebebi tez yazımı sırasında proje aşamasında olması ve yakın çevresinde örnek olarak kullanılabilecek bir hastane bulunmasıdır. İzlenen yöntemin yeni yapılacak hastanelerde trafik planlaması için model oluşturması amaçlanmıştır. Hastanenin trafik üretim- çekimleri ve otopark ihtiyacı hesaplanırken yerel yönetimden alınan bilgiler doğrultusunda konum ve çevresel faktörler nedeniyle Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi örnek çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Bu hastanede trafik sayımları yapılmış; personel, poliklinik hastası ve refakatçilere anketler uygulanmış ve hastane müdürlüğünden gerekli istatistiki veriler temin edilmiştir. Bu verilerden elde edilen değerlerden büyütme katsayısı ile oranları hesaplanmış ardından Kocaeli Entegre Kampüsü bitince ortaya çıkacak trafik hacimleri ile ilgili kestirimlerde bulunulmuştur. Çalışmada girişin ardından ikinci bölümde konuyla ilgili literatür taraması yapılmış, Türkiye'de sağlık hizmetlerinin geçmişi, mevcut durumu ve kamu özel ortaklığı modeli incelenmiştir. Üçüncü bölümde çalışmada kullanılan yöntem ve teknikler hakkında açıklama yapılmış, saha çalışması ve hesaplar yapılmıştır. Dördüncü bölümde ortaya çıkan sonuçlar incelenmiş, sonuçların etkilerini hafifletecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health facilities are among the top priority land uses in terms of transportation. The scale and location selection of these facilities are important for accessibility. The routes providing access to the facilities should be strong in terms of pedestrian, public transportation and private vehicles. Otherwise, loss of time will occur while coming to the facility. The study examines how integrated health campuses will have consequences in terms of traffic planning and how the negative effects of these consequences can be reduced. Kocaeli Integrated Health Campus has been chosen as the working area. The reason for choosing Kocaeli sample is that it is at the project stage during the thesis writing and there is a hospital that can be used as a reference in its immediate vicinity. The method followed is intended to be an example for traffic planning in new hospitals. While calculating the traffic production and parking lot requirements of the hospital, Kocaeli Derince Training and Research Hospital was determined as a sample study area due to the location and environmental factors in line with the information received from the local government. In Derince Training and Research Hospital, traffic counts were made; Questionnaires were applied to staff, outpatient and companions, and necessary statistical data were obtained from the hospital directorate. The magnification coefficient was calculated from the values obtained from these data, and then the estimates were made regarding the traffic volumes that would occur when the construction of Kocaeli Integrated Campus was completed. After the introduction, in the second part of this study literature survey has been made, , the history of health care in Turkey, current state and public-private partnership model was examined. In the third part, a description of the methods and techniques used in the study has been made, field work and estimations have been made. In the fourth section, the consequences emerged were examined and suggestions were made to decrease the effects of the consequences.